°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Strategickým záujmom Slovenska je podľa Korčoka podpora multilateralizmu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok
Zdroj: Topky - Vlado Anjel
28.09.2020 20:35

BRATISLAVA - Strategickým záujmom Slovenska je podpora multilateralizmu, ktorý v poslednom období čelí mimoriadnemu tlaku, povedal v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Informoval o tom v pondelok informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.


Korčok v pondelok absolvoval telefonické rozhovory s novozvoleným predsedom Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Volkanom Bozkirom a námestníčkou generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti a budovanie mieru Rosemary DiCarlovou.

Korčok s Bozkirom podľa tlačového odboru MZVEZ rokoval o aktuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v kontexte pandémie COVID-19, realizácii cieľov trvalo udržateľného rozvoja a podpore multilateralizmu.

Minister potvrdil záväzok SR voči OSN a podporu pokračovania reformných procesov zameraných na zvýšenie efektívnosti a transparentnosti tejto organizácie. Za jednu z priorít Slovenskej republiky pri OSN Korčok označil tému reformy bezpečnostného sektora.

V rozhovore s DiCarlovou podľa MZVEZ dominovali úlohy OSN pri riešení medzinárodných konfliktov. Prerokovali okrem iného aj aktuálne dianie v Bielorusku, na Ukrajine, na Blízkom východe a v Náhornom Karabachu.

Minister Korčok v rozhovore vyzdvihol dlhodobé pôsobenie slovenských vojakov a policajtov na Cypre a Golanských výšinách. Pripomenul aj plánovaný príspevok SR na výcvikové operácie EÚ v Mali a Stredoafrickej republike, ktorý je súčasťou posilňovania stability celého regiónu.

DiCarlová ocenila aktívnu angažovanosť Slovenska v agende budovania mieru a prevencie konfliktov - či už ide o pôsobenie v mierových misiách OSN, ako aj členstvo SR v Komisii OSN pre budovanie mieru.

"Súčasné dianie potvrdzuje, že svet potrebuje viac a nie menej medzinárodnej spolupráce. Strategickým záujmom SR je podpora multilateralizmu, ktorý čelí v ostatnom období mimoriadnemu tlaku," uzavrel minister.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články