°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Toxické posolstvo! VIDEO Údajný lekár ľudí nabáda, aby sa nechali nakaziť koronavírusom

Zdroj: Polícia SR
29.09.2020 16:00

BRATISLAVA - Prehovoril ďalší "odborník"! Na sociálnej sieti sa šírilo video, v ktorom hviezdil údajný lekár Vasyl. Na rozdiel od mnohých ďalších expertov, svojim prejavom nabáda k tomu, aby sa ľudia nechali nakaziť koronavírusom. Toxické posolstvo už Facebook samozrejme zmazal. Vystríhala pred ním aj polícia.


Vasyl vo videu hovorí, že pôsobí ako anesteziológ a má 20-ročnú prax. "Mám covid a som veľmi šťastný," znejú absolútne nepochopiteľné slová hneď v úvode. Ďalej tvrdí, že ak by nenakazil čistou náhodou, podnikol by všetky možné kroky, aby k infikovaniu jeho osoby došlo.

Muž tiež uvádza, že vraj ľudia, ktorí doteraz zodpovedne nosili rúško a umývali si ruky, si svoje zdravie akurát zhoršili, pretože sa pripravili o budovanie prirodzenej imunity. "V podstate vyzýva ľudí, aby sa nechali nakaziť koronavírusom, pretože on z toho mal len vyššiu teplotu. Cez osobnú skúsenosť zdravého človeka priživuje dojem, že rovnako si s vírusom poradia aj seniori a ľudia s pridruženými chorobami. Okrem toho spomína aj konšpirácie, že jediným cieľom opatrení je nastoliť nejakú autoritatívnu vládu," opísala polícia.

Profil spomínaného pána je pestrý. Do očí bije, že obľubuje konšpiračné weby. Rozumné argumentovanie, na ktoré sme u odborníkov zvyknutí, chýba. Toxické výroky Vasyla okomentoval infektológ Pavol Jarčuška. Prečítajte si jeho kompletné vyjadrenie, ktoré zverejnila polícia.

  • nosenie rúška nemá vplyv na imunitu, teda nezvyšuje riziko infekcie, taktiež považujem za nezmyselné aj tvrdenie, že nosením masky prichádza k slabšiemu okysličeniu tkanív a krvi. Kyslík je ešte menší ako CO2, takže sa viete bez problémov nadýchnuť. Boli robené štúdie a nebolo potvrdené, že by to k tomu viedlo. Samozrejme rúško je potrebné vymieňať si za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé. Pokiaľ ide o jednorazové rúško, tak naozaj treba dbať na to, že je len na jedno použitie.
  • tvrdenie o znížení imunity nosením rúška opomína fakt, že ľudia sa spravidla nepohybujú v sterilnom prostredí, a že nasadením rúška okolo človeka nevznikne nepriechodná bublina. Ak netrávite väčšinu času zavretí v neustále dezinfikovanom prostredí, v bežnom živote budete naďalej prichádzať do kontaktu s veľkým množstvom mikróbov, z ktorých časť je neškodná a iné zas môžu byť choroboplodné. Imunitný systém zdravého človeka je na tieto stretnutia pripravený a vie na ne patrične reagovať. Imunita sa teda nosením rúška a dodržaním hygienických noriem NEOSLABUJE.
  • už dávnejšie sme v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uviedli, že ani vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Vzhľadom na to, že bežne používané rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne, nevzniká v oblasti zakrytej rúškom vysoká koncentrácia CO2, ktorá by mohla mať negatívny dopad na zdravie.
  • na nosenie rúšok je potrebné nazerať ako na jeden z dôležitých nástrojov, ktorý nás chráni, a ktorým prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19. Pandémia ochorenia COVID-19 stále trvá, preto je dôležité správať sa zodpovedne voči sebe a okoliu a rešpektovať aktuálne platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

V tejto súvislosti polícia aj odborník pripomínajú základnú zásadu ROR: Rúško-odstup-ruky/dezinfekcia. "Ide o základnú a veľmi účinnú prevenciu, ktorou dokážeme seba a svoje okolie efektívne chrániť, a ktorými prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19. Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus ďalej do okolia. Prenosu ochorenia bránime rovnako dostatočným sociálnym odstupom i častým a dôkladným umývaním rúk," odznelo na záver príspevku.

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Utorok 29. septembra 2020

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin
VIDEO:Facebook

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články