°C

Piatok, 18. september 2020. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Medzinárodný hovor prezidentky Zuzany Čaputovej: Telefonovala so Sviatlanou Alexijevičovou

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
včera o 17:20

BRATISLAVA - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v stredu telefonovala s predstaviteľkou bieloruskej opozície a laureátkou Nobelovej ceny za literatúru Sviatlanou Alexijevičovou. Tá je jediným zo siedmich členov predsedníctva opozičnej Koordinačnej rady, ktorého ešte v Bielorusku nezatkli alebo krajinu neopustil. Informovala o tom prezidentka na sociálnej sieti.


"Hoci s podlomeným zdravím, stále zotrváva v odpore voči výsledkom zmanipulovaných volieb a podporuje pokojné protesty svojich spoluobčanov," napísala Čaputová. Podľa prezidentky Alexijevičová verí, že aj napriek úmrtiam protestujúcich, zatýkaniu a policajnej brutalite v krajine Bielorusi vytrvajú vo svojich požiadavkách.

"Podľa Alexijevičovej je potrebné nezávislé monitorovanie porušovania ľudských práv, ku ktorému v Bielorusku dochádza. A potrebná je podľa nej aj pomoc nás, členských štátov EÚ, obetiam represií," dodala Čaputová.

Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala
Zdroj: Facebook - Zuzana Čaputová

Prezidentka vyjadrila podporu hodnotám, ktoré podľa nej Alexijevičová v tomto okamihu reprezentuje, a to sú "hodnoty slobody, demokracie, rešpektovania ľudskej dôstojnosti a občianskych a politických práv". Aby sa zabránilo predpokladanému zatknutiu Alexijevičovej, prišli minulú stredu (9. septembra) do jej bytu diplomati niekoľkých krajín EÚ. Pri jej dome sa zišli aj novinári z proopozičných médií. V rozhovore s novinármi spisovateľka uviedla, že neplánuje opustiť Bielorusko.

Ostatných členov Koordinačnej rady z Bieloruska buď násilím vyviezli, alebo ich zadržiavajú pre podozrenie z výziev na prevzatie moci. Toto podozrenie začali bieloruské bezpečnostné sily vyšetrovať prakticky okamžite po vytvorení Koordinačnej rady. Koordinačná rada vznikla na podnet Sviatlany Cichanovskej, vyzývateľky prezidenta Alexandra Lukašenka v nedávnych prezidentských voľbách. Cieľom rady je zabezpečiť odovzdanie moci v Bielorusku. Lukašenko však odmieta viesť dialóg s opozíciou.


Galéria

Zuzana Čaputová Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články