°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Matovič o výsledkoch boja s koronavírusom: Desiatky miliónov pre ľudí v prvej línii! Má to však podmienku

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: Topky:Maarty
14.08.2020 22:00

BRATISLAVA - Vývoj hrubého domáceho produktu, o ktorom informoval Štatistický úrad SR v piatok, je podľa premiéra Igora Matoviča prekvapením pre všetkých okrem vládnej koalície. Premiér tento vývoj považuje za splnenie cieľa, a to ochrániť firmy a zamestnancov pred ekonomickými dosahmi pandémie nového koronavírusu.


Vyjadril sa tak na piatkovom spoločnom tlačovom brífingu so štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR Marcelom Klimekom.

Menej, ako sa očakávalo

Ekonomika sa podľa údajov ŠÚ SR v 2. kvartáli prepadla o 12,1 %, čo je tak podľa analytikov, ako i podľa premiéra a štátneho tajomníka Klimeka menej, ako sa očakávalo. Matovič vyzdvihol, že za priaznivejší vývoj s ohľadom na očakávania môže zvládnutie pandémie po medicínskej stránke.

"Žiadna firma v čase, keď ten vonkajší dopyt prišiel, nebola v karanténe," vysvetlil Matovič s tým, že Slovensko tak mohlo produkovať a zabezpečiť čo najmenšie ekonomické škody.

Matovič o výsledkoch boja
Zdroj: Topky:Maarty

Kompletné dáta zatiaľ nie sú známe

Ako zopakoval, boj s COVID-19 Slovensko po zdravotnej stránke zvládlo ako premiant Európy. Vyzdvihol aj nízky počet úmrtí v dôsledku tohto ochorenia.

Ako ilustroval Matovič ekonomickú stránku dosahov pandémie, Slovensko sa z umiestnenia v 1. štvrťroku (4. najhoršie v EÚ), dostalo v 2. kvartáli "približne niekam do stredu". Dáta za všetky krajiny však zatiaľ ešte nie sú známe. Podľa jeho slov si Slovensko udržalo aj podobnú úroveň nezamestnanosti, ako majú iné krajiny.

Matovič o výsledkoch boja
Zdroj: Topky:Maarty

Rozdelia 50 miliónov

Práve na základe týchto priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov sa štát rozhodol pre vyčlenenie 50 miliónov eur pre ľudí v prvej línii v boji s pandémiou. Dostanú ich zdravotné sestry, policajti, vojaci a zamestnanci domovov sociálnych služieb.

Peniaze si budú deliť dotknuté rezorty, teda konkrétne Ministerstvo zdravotníctva SR za zdravotné sestry, Ministerstvo vnútra SR za policajtov, Ministerstvo obrany SR za vojakov a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR za pracovníkov v domovoch sociálnych služieb.

Matovič o výsledkoch boja
Zdroj: Topky:Maarty

Matovič predpokladá, že sa šéfovia týchto rezortov dokážu dohodnúť do týždňa. Odhaduje, že priemerná výška odmeny pre jedného človeka môže byť od 300 do 500 eur. Premiér však kladie aj podmienku, aby odmenu nedostával nikto, kto neriskoval svoj život a zdravie v prvej línii.

Mimoriadne finančné odmeny pre zamestnancov nemocníc a pracovníkov zariadení sociálnych služieb, ktorí v dôsledku pandémie nového koronavírusu pracovali v rizikovom prostredí, zaviedli aj v susednej Českej republike. České ministerstvo zdravotníctva spustilo dotačný program, v rámci ktorého rozdelí medzi poskytovateľov lôžkovej starostlivosti približne 11 miliárd korún.

Pellegriniho strana reaguje

Vznikajúca strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas-sociálna demokracia považuje za scestné vytešovať sa z historického prepadu slovenskej ekonomiky, ako to robí premiér Igor Matovič. Uviedla to v reakcii na piatkovú tlačovú konferenciu premiéra.

"Demagogickými porovnaniami sa snaží verejnosť presvedčiť, že prepad ekonomiky o 13 % v 2. kvartáli je lepší ako prepad o vyše tri percentá v prvom," uviedla vznikajúca strana s tým, že vláda má v kríze zachraňovať ekonomiku a pracovné miesta, a v tom má vládna koalícia zatiaľ obrovské rezervy.

Stranu Hlas - sociálna
Zdroj: Topky/ Jano Boccacio Zemiar

Matovič na adresu bývalej vládnej garnitúry, na ktorej čele stál Peter Pellegrini, však uviedol, že v 1. kvartáli tohto roka zanechala ekonomiku v stave, keď bola štvrtou najhoršou z európskych krajín.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin
ZDROJ: TASR
VIDEO:topky-Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články