Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

AKTUÁLNE Škandalózne centrum Čistý deň: Súd zrušil rozhodnutie Richtera! Prezradil ho Kočner

Zdroj: Foto: Sme rodina
31.07.2020 16:30

GALANTA - V roku 2016 vypukol škandál, ktorý sa týkal resocializačného centra Čistý deň. Odštartovala ho Natália Blahová, ktorá napísala blog o tom, ako v ňom mali zneužívať dievčatá. Teraz kauzu vo svojej záverečnej reči v prípade vraždy Jána Kuciaka pripomenul obžalovaný Marian Kočner. Krajský súd zrušil rozhodnutie vtedajšieho ministra práce Jána Richtera o odobratí akreditácie.


V kauze Čistý deň išlo o to, že namiesto toho, aby sa drogovo závislé deti liečili v ústave, mali im byť podávané omamné látky a mali byť sexuálne zneužívané. Vtedajšie vedenie - Zuzana Miková Tománková a Peter Tománek potvrdili aj to, že ich zverenkyňa Natália mala sex s ošetrovateľom. Tvrdili však, že dobrovoľne.


VRAŽDA KUCIAKA Rozsudok je na spadnutie! Slovo má Kočner: Súd prirovnal k procesu s Miladou Horákovou


Súd zrušil Richterovo rozhodnutie

V roku 2017 z centra ušli dve chovankyne a podali na resocializačné zariadenie trestné oznámenie. Čistému dňu v tom čase pomáhal aj v súčasnosti obžalovaný Marian Kočner, ktorý vo svojej záverečnej reči spomenul, že Čistý deň zrejme získal akreditáciu späť. Vo svojej záverečnej reči hovoril o Čistom dni aj Daniel Lipšic. "Pán Lipšic asi nemá poslednú informáciu, že súd zrušil rozhodnutie ministra Richtera a Čistý deň má opäť akreditáciu," povedal Kočner. To však nie je úplne pravda, čo potvrdil aj rezort práce.

"Nie je to pravda," reagovala pre SME Zuzana Tománková, zakladateľka Čistého dňa. Žaloba proti odobratiu akreditácie sa podľa nej stále rieši na súde.

"Krajský súd v Trnave dňa 26. júna 2020 vyhlásil rozsudok v právnej veci o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorým zrušil akreditáciu udelenú neziskovej organizácii Čistý deň, n.o. Krajský súd napadnuté rozhodnutie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny zo dňa 09. 07. 2018 zrušuje a vec mu vracia na ďalšie konanie. Po doručení písomného vyhotovenia rozsudku a oboznámením sa s ním MPSVR SR zváži, aké právne kroky podnikne," informovala Veronika Husárova, hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Kočner mal informácie z vyšetrovania

Informácie, ktoré pochádzajú z tzv. Kočnerovej knižnice pred pár týždňami naznačili, že obžalovaný Kočner mal informácie priamo z vyšetrovania"Nedávajte to zatiaľ von!! Nikam. Pripravujem tlačovku," písal Kočner 28. februára 2017 Zuzane Tománkovej. "Zajtra po 16:00 sme v BA. Ak budete zdravý.." odpísala mu. "Ale vy sa nikde nevyjadrujte. Každému povedzte, že bude tlačovka," dával pokyny dnes obžalovaný Kočner. 

Pojednávanie v kauze vraždy
Zdroj: TASR

Tlačová konferencia sa uskutočnila 1. marca 2017. Tománková na nej oznámila, že ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera Čistému dňu akreditáciu ponechalo. Minister rozhodnutie obhajoval aj napriek tomu, že samotné odobratie akreditácie odporúčala aj špeciálna komisia. Týždeň po tejto tlačovej konferencii sa stretli v jednom z bratislavských hotelov Marian Kočner, bývalý SISkár Peter Tóth a Zuzana Tománková. Priniesli vtedy kompromitujúce materiály o poslancovi Borisovi Kollárovi, ktorý si s jednou z chovankýň písal intímne správy.

Tománek má nový flek

Tománková písala Kočnerovi, že "Sime dochádza matroš a hysterčí". "Doriti," odpísal Kočner. Zo zaistenej komunikácie Mariana Kočnera počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka vyplýva, že Tománková Kočnerovi poslala aj osobné údaje a podrobnosti o zdravotnom stave chovankýň. Informovala ho aj o tom, že Tamara a Simona zo zariadenia ušli. Šéf Čistého dňa Peter Tománek sa však nestratil ani po odobratí akreditácie. V súčasnosti má pracovať v podobnom resocializačnom zariadení, konkrétne v COR Centre v Krupine. Podľa strany SaS práve toto centrum malo dostať z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny dotáciu 375-tisíc eur. 

„Práve za Tománka preukázateľne dochádzalo v Čistom dni k sexuálnemu zneužívaniu detí. Hoci tentokrát ide o zariadenie pre plnoletých, je namieste otázka, či štát naozaj dostatočne preveril, akého človeka do tohto zariadenia dáva. Objavili sa totiž informácie, že Peter Tománek posielal Marianovi Kočnerovi dôverné dokumenty o Čistom dni. Ako je možné, že sa takýto človek opäť dostane do štátneho zariadenia, kde je v kontakte aj s citlivými údajmi klientov? Dôrazne žiadame kompetentných, aby sa okamžite začali celou vecou zaoberať,” uviedla pred časom europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.


Galéria

Pojednávanie v kauze vraždy

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj, ada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články