°C

Sobota, 8. august 2020. Meniny má Oskár, zajtra Ľubomíra.

KORONAVÍRUS Asistenti zo Zdravých regiónov monitorujú situáciu s COVID-19 v rómskych osadách

Rómska osada na Spiši
Rómska osada na Spiši
Zdroj: TASR/František Iván
29.07.2020 18:05

BRATISLAVA – Situáciu spojenú s pandémiou nového koronavírusu monitorujú v rómskych osadách asistenti podpory zdravia z príspevkovej organizácie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zdravé regióny. Informovala o tom hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.


"Vážime si každú aktivitu, ktorá nám umožňuje zabezpečiť ochranu zdravia v marginalizovaných rómskych komunitách. Asistenti zo Zdravých regiónov denne pracujú takpovediac v prvej línii a získavajú informácie, ktoré sú dôležité pre úspešné zvládnutie nielen epidemiologickej situácie. Oceňujeme aj ich edukáciu a ďalšie aktivity s cieľom zlepšenia podmienok pre zdravie v týchto komunitách," povedal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Aktuálne podľa Eliášovej zástupcovia organizácie nadviazali užšiu spoluprácu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Ďalej informovala, že Zdravé regióny vybudovali širokú sieť asistentov priamo v teréne a spolupracujú pri informovaní ľudí, ktorí prichádzajú do marginalizovaných rómskych komunít zo zahraničia.

Zároveň tiež evidujú informácie, ako napríklad, z ktorej krajiny sa vrátili a či majú príznaky respiračného ochorenia či v ktorých lokalitách je veľká skupina obyvateľov, ktorí pravidelne cestujú do zahraničia. Asistenti majú aj skúsenosti s asistenciou pri testovaní, vyhľadávaním možných kontaktov, posudzovaním a logistickou podporou individuálnych i komunitných karantén.

Ako hovorkyňa rezortu zdravotníctva doplnila, viac ako 86 percent zamestnancov organizácie z celkového počtu 320 sú priamo obyvatelia rómskych osídlení. "Aktuálne informácie, ktoré máme z terénu, najmä vysoké počty prichádzajúcich z Anglicka, svedčia o tom, že situáciu nemožno podceňovať. Naša prax ukazuje, že mimoriadne dôležitá je aj dnes prevencia, zároveň aj rýchle a kvalifikované rozhodnutia, aby sme zabránili riziku ďalšieho šírenia ochorenia," dodala riaditeľka príspevkovej organizácie Zdravé regióny Tatiana Hrustič s tým, že z ich pohľadu je potrebný aj nepretržitý servis na zabezpečenie bežných potrieb izolovaných obyvateľov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články