Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Zoznam okresov, v ktorých vypukne tropické PEKLO: Víkend v znamení výstrah a búrok

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
10.07.2020 14:00

BRATISLAVA – V piatok pôjdu teploty výrazne nahor. Na juhozápade a ojedinele aj na juhu stredného Slovenska sa vyšplhajú až na 34 stupňov. V sobotu zas horúčavy potrápia juhovýchodné regióny. Meteorológovia však na víkend vydali viacero výstrah.


Aktuálne počasie na Slovensku na Predpovede.sk

Piatok

Pred studeným frontom, ktorý postupuje v brázde nízkeho tlaku vzduchu cez Nemecko a Poľsko, vrcholí od juhozápadu do našej oblasti prílev veľmi teplého vzduchu.

Predpoveď počasia,
Zdroj: Predpovede.sk

V celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, tiež v okresoch Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš môžu teploty dosiahnuť až 34 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto pre dané lokality vydal prvostupňovú výstrahu pred vysokými teplotami, ktorá platí od 11.00 do 18.00.

Zoznam okresov, v ktorých
Zdroj: SHMÚ

Na Orave a pod Tatrami sa teplota miestami vyšplhá na okolo 27 stupňov. Na horách vo výške 1500 m sa oteplí na približne 20 stupňov. Fúkať bude prevažne južný vietor rýchlosťou 5 až 25 km/h.

Sobota

Nad naše územie postúpi od západu zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať cez Baltské more až nad Fínsky záliv.

Predpoveď počasia,
Zdroj: Predpovede.sk

SHMÚ vydal viacero výstrah prvého stupňa. Vyše 30-stupňové horúčavy sa od 11:00 do 17:00 očakávajú najmä v Košickom kraji s výnimkou okresu Spišská Nová Ves, ďalej vo Vranove nad Topľou i v regiónoch Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš.

Zoznam okresov, v ktorých
Zdroj: SHMÚ

Výskyt vetra, ktorý miestami dosiahne v nárazoch rýchlosť až 85 km/h, sa objaví od 12:00 do 20:00 vo všetkých regiónoch Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja aj v okresoch Myjava a Nové Mesto nad Váhom.

Zoznam okresov, v ktorých
Zdroj: SHMÚ

S búrkami, s ktorými môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť až 85 km/h, treba rátať v celom Banskobystrickom, Prešovskom a takmer Žilinskom kraji. Búrky však potrápia aj regióny Prievidza, Komárno, Levice a Nové Zámky, a to od 12:00 do 21:00.

Zoznam okresov, v ktorých
Zdroj: SHMÚ

V okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice a Tvrdošín sa v polohách nad pásmom lesa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý od 18:00 do 09:00 nasledujúceho dňa dosiahne v nárazoch rýchlosť až 135 km/h.

Zoznam okresov, v ktorých
Zdroj: SHMÚ

Sobotňajšia maximálna denná teplota dovŕši 26 až 33, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 19 až 26 stupňov. Fúkať bude slabý, od západu postupne severozápadný až severný vietor rýchlosťou 15 až 40 km/h, v nárazoch miestami okolo 60 km/h. Pri búrkach ale prechodne zosilnie.

Nedeľa

Studený front postúpi z našej oblasti ďalej na východ a za ním sa do strednej Európy v chladnom vzduchu rozšíri od západu výbežok tlakovej výše.

Predpoveď počasia,
Zdroj: Predpovede.sk

Všetky okresy Prešovského i Košického kraja musia do 03:00 počítať s búrkami, rovnako lokality Rimavská Sobota a Revúca. Vietor do približne 15:00 potrápi takmer všetky regióny Košického kraja.

Zoznam okresov, v ktorých
Zdroj: SHMÚ

Zoznam okresov, v ktorých
Zdroj: SHMÚ

Cez deň sa očakáva premenlivá, na východe spočiatku veľká oblačnosť a ojedinele, na severe a východe miestami prehánky alebo dážď. Na hrebeňoch Tatier aj sneženie. Najnižšia nočná teplota poklesne na 15 až 10, v údoliach miestami na cca 8 stupňov.

Najvyššia denná teplota dosiahne 19 až 24, v Žilinskom kraji a na Spiši 15 až 19 stupňov. Fúkať bude severozápadný až severný vietor rýchlosťou 15 až 40 km/h, v nárazoch miestami okolo 60 km/h, neskôr podvečer čiastočne zoslabne.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články