°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

Budú obchody v nedeľu zatvorené? Ministri sú za, dohoda však nie je: PRIESKUM hovorí jasne

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
20.05.2020 12:30

BRATISLAVA - Jednou z otázok, ktorá visí vo vzduchu už niekoľko dní, je to, či ostanú obchody v nedeľu zatvorené. Minister pôdohospodárstva i minister práce si myslia, že to nespôsobí žiadne vážne problémy. Zdá sa, že by to nevadilo ani Slovákom. Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa prikláňa k názoru, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna.


Vyše 80 percent Slovákov si myslí, že obchody by mali ostať v nedeľu zatvorené. K tomuto názoru sa dnes pred rokovaním vlády priklonil aj minister hospodárstva Ján Mičovský a minister práce Milan Krajniak. Dohoda v koalícii však ešte nie je. Podľa nich by to však nespôsobilo žiadne väčšie straty.

Som z generácie, ktorá na to bola zvyknutá

Mičovský je za to, aby obchody aj po koronakríze zostali v nedeľu zatvorené. Uviedol to pred stredajším rokovaním vládneho kabinetu. „Som z generácie, ktorá bola zvyknutá na to, že v soboru sa obchody zavreli a do pondelka do rána sme vedeli, že veľa toho nekúpime. Nejde však o to, z akej som generácie, som presvedčený, že všetko potrebuje svoj oddych,“ spresnil.

„Ak by v nedeľu obchody boli zatvorené, tak by sme vniesli do krajiny istý druh oddychu, ktorý by vyhovoval, predpokladám, väčšine obyvateľov. Určite sme po koronakríze pochopili, že vieme meniť svoje návyky pomerne rázne, keď nás niečo tlačí. Ja som za to, aby sme poučenie z koronakrízy využili na to, aby nedeľa bola dňom pokoja, teda tak, ako je aj oficiálne pomenovaná. Za náš rezort v tomto problém nevidím,“ dodal.

Zákaz predaja neovplyvní zamestnanosť či obraty

Krajniak si tiež dokáže predstaviť zákaz nedeľného predaja, za by bola podľa neho aj väčšina prevádzkovateľov obchodných centier a odborárov. Dohoda o tejto otázke však podľa neho ešte nie je. Krajniak si nemyslí, že by "voľná nedeľa" ovplyvnila zamestnanosť alebo obraty spoločností. „Spôsobí to iba to, že obrat sa urobí v šiestich dňoch namiesto siedmich dní,“ poznamenal.

Budú obchody v nedeľu
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Za zákaz nedeľného predaja je viac než 80 percent Slovákov

Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa prikláňa k názoru, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna. Jednoznačne s tým súhlasí 59 % a skôr súhlasí 21 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý prebiehal 5.-7. mája na vzorke tisíc opýtaných.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Až 81 percent považuje zákaz nedeľného predaja pre pandémiu ochorenia COVID-19 za správny. Nedeľné obmedzenie v prípade supermarketov či väčších potravín neprekáža dokonca až 90 % opýtaných. Bez ohľadu na vek sú spotrebitelia v otázke, či im vadí aktuálne obmedzenie predaja v nedeľu, jednotní. Až 84 percentám mladých spotrebiteľov od 18 do 25 rokov nevadí súčasný stav a vo vekovej kategórii od 56 rokov je súhlas so súčasným stavom ešte vyšší.

Nedeľný predaj je dôležitý len pre desať percent spotrebiteľov

Nedeľný predaj potravín je dôležitý len pre desať percent slovenských spotrebiteľov, ktorým jeho nedostupnosť vyslovene prekáža. Tento postoj sa vyskytuje v najväčšej miere medzi mladými spotrebiteľmi vo veku 18 až 25 rokov a tiež v Bratislavskom kraji. Pri vekovej kategórii nad 56 rokov sa záujem o nedeľné nákupy v supermarketoch pohyboval na úrovni len päť až šesť percent.

V prieskume sa zúčastnila aj vzorka ľudí pracujúcich v maloobchode. Z výsledkov vyplýva, že im súčasný stav vyhovuje. Vyjadrilo sa tak 99 percent opýtaných, čo je o desať percent viac než u zvyšku populácie. Až 88 percent pracovníkov v maloobchodných predajniach si praje, aby ostali tieto obchody zatvorené aj po odznení koronakrízy.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články