°C

Nedeľa, 31. máj 2020. Meniny má Petronela, Petrana, zajtra Žaneta.

Pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka prerušili: Vypovedať príde aj Kočnerov brat

Pokračuje pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Do Pezinka priviezli len obžalovaného Mariana Kočnera.
Pokračuje pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Do Pezinka priviezli len obžalovaného Mariana Kočnera.
Zdroj: TASR
16.04.2020 09:30

PEZINOK - Pokračuje 11. deň hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pre koronavírusovú pandémiu je pojednávanie v obmedzenom režime a prítomné mohli byť len vybrané médiá.


Aktualizované o 13:35

Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica vidí v lustráciách Jána Kuciaka, následnom telefonáte Kočnera  s Kuciakom a vo finále vražde novinára logický sled udalostí. Kočner to odmieta a poukazuje na to, že v čase lustrácií písal Kuciak o tendroch na rezorte školstva. Kvasnica upozornil na svedeckú výpoveď investigatívneho reportéra portálu Aktuality.sk Martina Turčeka. Ten spomínal tlačovú konferenciu z leta 2017, počas ktorej Kuciak podľa jeho slov ponížil Kočnera. Upozornil vtedy na podozrivé prechody súvisiace s kauzou Donovaly. 

Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bol prerušený do 29. apríla.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová potvrdila, že na hlavné pojednávanie bude predvolaný Ivan Kočner. Podnikateľ je bratom obžalovaného Mariana Kočnera. Pred policajtom vypovedal o hypotéze Mariana Kočnera o vražde novinára. Spomínať ju mal na oslave svojich 50. narodenín.

Aktualizované o 11:45

Prokurátor čítal aj svedeckú výpoveď Lászlóa Krecsika. Zoltánovi Andruskóovi mal pol roka pred smrťou novinára predať zbraň. Za zbraň mal Andruskó zaplatiť zhruba 700 až 750 eur. Podľa svedeckej výpovede odovzdal Krecsik zbraň obžalovanému Tomášovi Szabóovi, ktorý celý skutok popiera. Po jeho svedeckej výpovedi čítala predsedníčka senátu Ružena Sabová svedeckú výpoveď Juraja Škripa.

Ten sa podieľal na sledovaní novinárov v bare Next Apache v centre Bratislavy. Tvrdí, že mal monitorovať drogovú trestnú činnosť na pokyn bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Miroslava Kriaka. To bola podľa svedka Petra Tótha krycia legenda. Škrip v bare sledoval okrem novinárov a hercov aj terajšieho ministra sociálných vecí, práce a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorého videl stretávať sa s "anglicky hovoriacimi osobami".

Samotného Jána Kuciaka Škrip odfotil niekoľkokrát. Zúčastnil sa jeho sledovania, bol aj vo Veľkej Mači, kde novinár býval. Za túto činnosť dostával 1000 až 1500 eur mesačne. Svedecké výpovede Alexandry Janouškovej a Petra Hollého sa zhodujú s tvrdeniami Petra Tótha. Na bývalých novinárov boli napísané autá použité pri sledovaní. Na súde sa vo štvrtok čítali aj svedecké výpovede niektorých kolegov Jána Kuciaka z portálu Aktuality.sk. Ich výpovede sa týkali najmä Kuciakovej práce, obžalovaný Kočner ich považoval za bezpredmetné.

Kočner sa sťažoval na zaujatosť súdu

Dnes sa pokračuje v čítaní listinných dôkazov. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry čítal zápisnicu o výsluchu svedka Martina Rudohradského, ktorý je technickým expertom v oblasti automobilov. Ako taký stotožňoval z kamerových záznamov značku a model auta, ktoré bolo použité počas vraždy novinára a jeho snúbenice.

Pokračuje pojednávanie v kauze
Zdroj: TASR

Na stredajšom pojednávaní sa čítali výpovede svedkov, medzi nimi aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para vzniesol námietku zaujatosti voči senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý pojednáva vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kočner tvrdil, že skutková veta rozsudku Marćeka narušila jeho prezumpciu neviny. Senát jeho námietku odmietol.

VRAŽDA KUCIAKA Na súde sa čítali výpovede Gašpara a ďalších, Kočner trvá na predvolaní svojho brata

Proces s Kočnerom pokračuje po tom, ako minulý týždeň padol v kauze druhý rozsudok. Po Zoltánovi Andruskóovi, ktorého ŠTS odsúdil právoplatne na 15-ročný trest odňatia slobody, bol neprávoplatne odsúdený aj Miroslav Marček. Ten sa priznal, že zastrelil Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú a koncom roka 2016 aj podnikateľa Petra Molnára.

Pojednávanie v kauze vraždy
Zdroj: Topky/Peter Korček

Za tieto vraždy ho senát ŠTS odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody, voči ktorému sa odvolal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký. Pred súdom stojí aj bratranec Miroslava Marčeka Tomáš Szabó. Ten mal podľa obžalobnej verzie ako bývalý policajt Marčeka osloviť na vraždu novinára a na miesto činu ho aj odviezť. Z objednávky vraždy sú naďalej obžalovaní Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal vraždu novinára objednať z pomsty za Kuciakove články o svojej ekonomickej trestnej činnosti.


Galéria

Pokračuje pojednávanie v kauze Pokračuje pojednávanie v kauze

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články