°C

Piatok, 3. júl 2020. Meniny má Miloslav, zajtra Prokop.

KORONAVÍRUS Fico sa pustil do vládnych opatrení! Víťazom pandémie budú slovenské banky

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
15.04.2020 13:30

BRATISLAVA – Súčasná vláda zatiaľ neminula ani euro na riešenie aktuálnej situácie v súvislosti s novým koronavírusom pre ľudí a firmy. Nikto pritom tak nezarobí na pandémii, ako banky na Slovensku. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.


Podotkol, že ak je niekto "víťazom" pandémie na Slovensku, sú to práve banky. Poukázal pritom na schválený vládny zákon o odklade splátok úverov. Ten podľa Fica síce umožňuje odklad splátok na deväť mesiacov, súčasne však budú musieť ľudia počas obdobia odkladu platiť úroky.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


"Obrovské zisky, zarobia na ľuďoch, ktorí si odložia splátky, zvyšujú úrokové sadzby, zvyšujú poplatky a pravdepodobne im bude odpustený ešte aj bankový odvod," vyhlásil Fico v súvislosti s bankami v SR. Zdôraznil tiež, že Smer-SD navrhoval, aby v prípade odkladu splátok ľudia neplatili úroky. Opätovne vyzval vládu, aby sa k tomuto zákonu vrátila.

Zároveň sa zaujímal, koľko peňazí aktuálna vláda reálne ponúkla ľuďom a firmám. Kabinet podľa neho nemá žiadny plán. "Smer-SD musí s ľútosťou konštatovať, že táto vláda zatiaľ neminula ani euro pre ľudí a pre firmy a stratila mesiac vnútornými hádkami a neschopnosťou. Musíme konštatovať, že ak niekto zatiaľ vyhráva, sú to predovšetkým banky, ktoré zarobili neskutočným spôsobom a zarobia na tejto pandémii," dodal Fico.

Fico žiada prezidentku, aby
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický vyčíslil, že napríklad pri hypotekárnom úvere vo výške 100.000 eur s dĺžkou splácania 30 rokov ľudia pri odklade o deväť mesiacov zaplatia navyše 419 eur pri 1 % sadzbe a pri 2 % sadzbe 914 eur.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa voči Ficovým vyjadreniam ohradil. "Nehorázne je, že tento človek, ktorý 12 rokov systematicky rozkrádal Slovensko a nechal nám prázdnu špajzu, že sa ešte vyjadruje," vyhlásil. Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) dodal, že túto tému ešte komplexne vysvetlí na samostatnej tlačovej konferencii.

Je veľkým rizikom, ak je šéfom SIS človek blízky Kollárovi

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico považuje za veľké riziko, ak sa šéfom Slovenskej informačnej služby stal človek, ktorý je podľa neho blízky predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi. Fico opäť zopakoval vážne pochybnosti o minulosti Kollára. Prekvapilo ho tiež, že prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala Vladimíra Pčolinského za riaditeľa SIS "bez akéhokoľvek zaváhania".

KORONAVÍRUS Fico sa pustil
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

"Nielen ja, ale aj mnoho médií sa vyjadrovalo, že je veľkým rizikom, ak má za šéfa SIS ísť človek, ktorý je tak blízko pri Borisovi Kollárovi," povedal Fico na stredajšej tlačovej konferencii. S Kollárom je podľa Fica spojených množstvo bezpečnostných rizík. Je preto prekvapený, že prezidentka akceptovala nomináciu Pčolinského a neotvorila tému pochybnej minulosti Kollára. "Rešpektujeme toto rozhodnutie, ale máme k nemu veľmi vážne výhrady," dodal Fico.

Predseda Smeru-SD pripomenul, že je potrebné šéfa SIS "nechať na pokoji", ale súčasne trvať na tom, že kontrolné mechanizmy musia fungovať. Dodal, že ako premiér nikdy nedával riaditeľovi SIS pokyny.

Predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Erik Tomáš ubezpečil, že výbor bude čo najdôslednejšie, ale v rámci zákonných možností kontrolovať činnosť tejto tajnej služby. Pripomenul, že v minulosti boli tajné služby zneužívané voči občanom či opozičným politikom. Varoval všetkých, ktorí by chceli SIS zneužiť, a podľa svojich slov dúfa, že služba bude pôsobiť len v prospech krajiny.

Fico žiada prezidentku, aby
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Nový riaditeľ SIS po svojom stredajšom vymenovaní povedal, že Kollár svoju minulosť už sám vysvetlil svojim vlastným spôsobom. Skonštatoval, že kým pracoval na Ministerstve vnútra (MV) SR, mal viaceré informácie. "Meno pána Borisa Kolára sa nikdy v tomto nevyskytovalo. Boli tam Kollárovia, ale tie krstné mená boli vždy iné," skonštatoval, pričom dodal, že nie je straníckym nominantom.

Prezidentka podľa svojich slov očakáva posilnenie vonkajšej kontroly služby, výbor na kontrolu činnosti SIS má podľa nej len formálne právomoci. Doplnila, že služba by mala primerane informovať kompetentné orgány i verejnosť. Tomáš chce na výbore prediskutovať možnosti rozšírenia jeho právomocí, ale do akej miery sa ich podarí rozšíriť, záleží podľa neho od koalície.


Galéria

Robert Fico Fico žiada prezidentku, aby Fico žiada prezidentku, aby

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články