°C

Utorok, 2. marec 2021. Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila.

Slovenskí ekonómovia bijú na poplach! Veľká VÝZVA vláde: Náš štát zaostáva, hrozí obrovský prepad

Zdroj: SITA/ AP Photo/Richard Drew/Mark Schiefelbein
07.04.2020 12:59

BRATISLAVA - Slovensko zaostáva za inými vyspelými krajinami z hľadiska ekonomických opatrení na zmiernenie vplyvov krízy v súvislosti s novým koronavírusom a dosahov následných karanténnych opatrení na ekonomiku. Štát zaostáva nielen časovo, ale aj objemom zdrojov.


Uviedli to v spoločnej výzve viacerí slovenskí ekonómovia. Podľa nich hrozí, že slovenská ekonomika tento rok klesne hlbšie ako ekonomiky iných krajín. Navrhujú naliať bezodkladne do ekonomiky viac finančných zdrojov, ale aj rokovať s bankami nielen o odklade splátok, ale aj zrušení bankového odvodu.


Vypne Matovič krajinu? Odborníci varujú: BLACKOUT je ekonomická samovražda! Kríza by sa ešte prehĺbila


Musia byť prijaté ďalšie opatrenia, inak bude neskoro

Spoločne ocenili mnohé opatrenia, ktoré nová vláda stihla prijať. Popri prijímaní razantných karanténnych opatrení však treba podľa nich prijať aj nemenej razantné ekonomické opatrenia na záchranu ekonomiky pred kolapsom. „Sme presvedčení, že ďalšie opatrenia musia byť prijaté v najbližších hodinách a dňoch, nie týždňoch, pretože potom bude už neskoro,“ zhodli sa ekonómovia. 

Podľa ich názoru je nevyhnutné:

Naliať do ekonomiky viac finančných zdrojov, a to bezodkladne: 

- ísť nad rámec fiškálnych opatrení, ktoré už boli vyhlásené,

- zamerať sa nielen na malé firmy, ale aj na veľké firmy a domácnosti,

- primárne sa sústreďovať na to, aby nám nekrachovali/neodchádzali inak zdravé firmy a aby ľudia v dôsledku koronakrízy neprichádzali o prácu.

Okamžite sa tiež dohodnúť s bankami:

- nielen na odklade úverových splátok, ale aj na poskytovaní nových preklenovacích úverov,

- na poskytnutí štátnych záruk za vybrané nové bankové úvery,

- na zrušení bankového odvodu.

Slovenskí ekonómovia bijú na
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Nie je čas moralizovať, vírus nebola ničia chyba

Ekonómovia sú presvedčení, že neobstojí argument, že Slovensko na tieto opatrenia nemá peniaze. „Teraz je najlepší čas vynakladať verejné zdroje pre verejné blaho. Ide o investície s vysokým spoločenským výnosom, po ľudskej aj po ekonomickej stránke. Toto nie je čas na moralizovanie či rozprávanie o morálnom hazarde. Vírus nebola ničia chyba,“ upozornili v spoločnom vyhlásení.

Navyše vďaka Európskej centrálnej banke existuje značný priestor na emisiu nových vládnych dlhopisov. „Pravidlá rozpočtu verejnej správy umožňujú vo výnimočných časoch mimoriadne finančné výdavky. Takisto pravidlá dlhovej brzdy umožňujú výnimky pre podobné prípady.  Európska komisia v reakcii na krízu uvoľnila fiškálne pravidlá. Iné krajiny, ktoré sú zadlženejšie ako Slovensko v porovnaní s HDP, peniaze našli,“ upozornili ekonómovia.

Záťaž z pandémie sa pripojí k zmenám v dôchodkovom systéme

Nová záťaž z pandémie sa pripojí k enormnej záťaži nedávnych zmien v dôchodkovom systéme, ktoré budú stáť verejné financie ďalšie zdroje. „Preto okamžite po stabilizácii pandémie bude potrebné začať analýzu výdavkov verejných financií z pohľadu ich budúceho vývoja, aby tieto financie ostali fiškálne udržateľné,“ dodali ekonómovia.   

Organizátorom spoločnej výzvy je Ľuboš Pástor, ktorý je členom Bankovej rady Národnej banky Slovenska a profesorom na University of Chicago. Podporili ju Elena Kohútiková (Dozorná rada VÚB), exminister financií Ivan Mikloš (MESA 10), Gabriel Eichler (Benson Oak), Michal Horváth (NBS), Ľudovít Ódor (NBS), Ján Oravec (Ministerstvo hospodárstva SR), Juraj Stern (Paneurópska vysoká škola) a Ivan Šramko (Rada pre rozpočtovú zodpovednosť). U všetkých signatárov ide o ich osobný názor, nie o názor inštitúcií, ktoré zastupujú.

Manifest pre Slovensko

Aj ekonómovia z INESS majú jasnú predstavu, ako by malo Slovensko postupovať v najbližších dňoch. Na svojom webe publikovali tzv. Manifest pre Slovensko. V ňom zhrnuli, čo je potrebné spraviť. Prečítajte si plné znenie: 

Pripraviť detailný plán na zatváranie alebo otváranie hospodárstva

 • Rozhodovanie o blackoute, regionálnom obmedzovaní ekonomickej aktivity, ale ani otváraní lokálneho hospodárstva či škôl by nemalo byť ad hoc založené na pocitoch či výsledkoch porád štábov. Musí byť výsledkom presne stanoveného postupu v prípade dosiahnutia zmeny vopred stanovených indikátorov. T.z. plán bude automatizovaný, zmeny nebude treba ďalej spochybňovať vo verejnej či politickej diskusii.
 • Takýmito indikátormi môžu byť napr. denné prírastky infikovaných, relatívne zastúpenie infikovaných a trend vývoja v definovanom regióne, množstvo lokalít s čerstvým výskytom, priemerná miera nakazenosti na 1000 testovaných, vypočítané hodnoty R0, ukazovatele miery nákazy v okolitých krajinách, aktuálne voľná kapacita v nemocniciach, a pod.
 • Vzhľadom na potenciálny ekonomický dopad je nevyhnutné pripraviť alternatívne modely vývoja k jedinému súčasnému modelu vypracovanému IZP.
 • Ekonomiku treba otvoriť čo najskôr, nie až keď bude vyliečená posledná nakazená osoba.

Dobudovať infraštruktúru testovania

 • Koronavírus tu bude mnoho mesiacov, možno rokov, preto je potrebné okamžite dobudovať dostatočné kapacity a početné odberové tímy v spolupráci so súkromnými laboratóriami, armádou a Ministerstvom vnútra. Pre zvyšovanie odberových kapacít zaúčať nových zdravotníckych pracovníkov.
 • Masívne testovanie nielen symptomatických pacientov alebo ľudí, ktorí prišli do styku s infikovanými, ale aj náhodné celoslovenské testovanie na odhaľovanie skrytých ohnísk nákazy. Automatické pravidelné testy pre pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach, domovoch dôchodcov, školách a podobne.
 • Odber na test na koronavírus by sa mal stať rutinnou súčasťou vyšetrenia u všeobecného lekára (prípadne inak zabudovaný do štandardnej prehliadkovej rutiny) minimálne počas najbližšieho roka.
 • Umožnenie súkromného testovania s povinným informovaním ÚVZ o výsledkoch.
 • Zavedenie alarm systému: spustenie vopred zadefinovaného algoritmu reakcie (okrem karantény a dohľadávania napríklad aj zvýšenie náhodného testovania v danej komunite) pri záchyte pozitívneho jedinca.
 • Sledovanie zmeny pohybu obyvateľstva na základe anonymizovaných dát od telefonických operátorov, prípadne Google, využitie súkromných iniciatív a aplikácií v snahe čo najviac spresniť priebežné odhady R0.

Pripraviť plán operatívnej karantény

 • Plošné obmedzenia pohybu, ekonomickej aktivity či dokonca blackoutu je potrebné čo najskôr nahradiť operatívnou lokalizovanou karanténou. Postup použitý vo Wuhane ako regiónu s veľkou hustotou obyvateľstva je pre Slovensko s vidieckym charakterom nesprávny. V prípade potreby je možné operatívne uzatvárať dediny, jednotlivé mestá, prípadne menšie územné celky (viď prípad Litovel v susednom Česku).

Vytvoriť kritéria a pravidlá čistenia verejných a spoločenských priestorov

 • Rovnako kritériá a pravidlá pre maximálnu naplnenosť ľuďmi.
 • Toto sa týka aj exteriéru, t.z. parkov, terás, ihrísk a pod.

Zabezpečiť základný príjem občanom, ktorí nemôžu pracovať

 • Využívať existujúci dávkový systém (dávka v hmotnej núdzi, podpora v nezamestnanosti a pod.), ktorý najrýchlejšie dostane dávku na miesto určenia.
 • Na tento účel prioritne využívať aj eurofondy.
 • Decentralizovať pomoc ľuďom v núdzi a zapojiť do nej samosprávy.

Uľahčiť ekonomický reštart Slovenska

 • Zjednodušiť pravidlá a podmienky začiatku a konca pracovných pomerov a začiatku podnikania.
 • Deregulovať a debyrokratizovať, čo najviac rozviazať ruky súkromnému sektoru. Podnikateľské objavovanie krízových/post-krízových príležitostí bude kľúčovou zložkou ekonomického reštartu krajiny. Deregulácia a nízke daňovo-odvodové zaťaženie zrýchli cestu k predkrízovej výkonnosti hospodárstva (samozrejme, v prípade mnohých sektorov ako napr. automotive, bude rýchlosť závisieť aj od regenerácie silných európskych ekonomík).
 • Dočasne pozastaviť kontrolné úkony alebo radikálne prehodnotiť prísnosť regulácií (hygiena, BOZP, plemenárske inšpekcie a pod.)

Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články