°C

Sobota, 30. máj 2020. Meniny má Ferdinand, zajtra Petronela, Petrana.

VIDEO Fico k aktuálnej situácii: Žiada prezidentku, aby sa obrátila na Ústavný súd kvôli súkromným dátam

Fico žiada prezidentku, aby sa obrátila na Ústavný súd pre sprístupňovanie dát
Fico žiada prezidentku, aby sa obrátila na Ústavný súd pre sprístupňovanie dát
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
27.03.2020 13:05

BRATISLAVA - Predseda Smeru-SD Robert Fico očakáva od prezidentky SR Zuzany Čaputovej, že sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR pre zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, ktorý dáva Úradu pre verejné zdravotníctvo (ÚVZ) SR možnosť získať a spracovať dáta od mobilných operátorov. Ak tak neurobí ona, obráti sa podľa Ficových slov na ÚS Smer-SD. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii.


Tlačová konferencia strany Smer:

"Vyzývame prezidentku SR, aby podala návrh na ÚS, aby ÚS posúdil, či tento telekomunikačný zákon je alebo nie je v súlade s Ústavou SR," uviedol Fico s tým, že žiadajú, aby zároveň požiadala o pozastavenie účinnosti zákona. Skonštatoval, že na to majú právo, pretože hlava štátu už podáva na ÚS žiadosť aj pre zavedenie 13. dôchodkov. Ak jej vadia dôchodky, mala by sa podľa jeho slov zaujímať aj o práva občanov. V prípade, že tak prezidentka neurobí, spraví tak Smer-SD.

Fico žiada prezidentku, aby
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Žiadajú obsadenie špeciálnej komisie

Strana tiež žiada Národnú radu (NR) SR, aby urýchlene obsadila osobitnú komisiu na skúmanie používania informačno-technických prostriedkov (ITP). Na jej čele má stáť opozícia, ktorá by tak mohla kontrolovať, koho vláda sleduje. Fico dodal, že chcú tiež rozšírenie jej práv aj o žiadosti, ktoré bude ÚVZ podávať v súvislosti s dátami operátorov.

Fico žiada prezidentku, aby
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Fico deklaroval, že podporovať rozumné návrhy vlády v boji proti novému koronavírusu bude Smer-SD podporovať. Výhrady má však pri otázke pomoci živnostníkom a zamestnávateľom. "Vláda nedisponuje finančnými prostriedkami a nedisponuje ani žiadnym plánom, ako ich získať," podotkol. Možnosť využitia európskych financií označil za fantazmagóriu. Myslí si, že minister hospodárstva by sa mal viac venovať príprave opatrení na pomoc slovenskej ekonomike. Dodal, že Smer-SD nepodporí nič, čo by zamestnávateľom uľahčilo prepúšťanie a odobralo práva odborom.

Matovič nedoviezol ani gram pomôcok, boli sme to my

Šéf Smeru-SD reagoval aj na dodávku zdravotníckeho materiálu na Slovensko. "Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) nedoviezla na Slovensko ani gram zdravotníckych potrieb. Všetko, čo na SR prišlo, prišlo na základe objednávok, ktoré zabezpečila predchádzajúca vláda, jej podriadené inštitúcie alebo Správa štátnych hmotných rezerv SR," skonštatoval Fico. Dodal, že nová vláda by sa mala k tejto pomoci správať s rešpektom a dávať si pozor na vyjadrenia. Súčasná vláda by mala podľa neho viac rokovať s Čínou aj pri akýchkoľvek nedorozumeniach.

Fico žiada prezidentku, aby
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Kritizoval tiež to, že Slovensko odmietlo prevziať 100.000 testov zo zahraničia, ktoré si napokon prevzala Česká republika. Nepovažuj za pádny argument to, že testy neboli vhodné, keďže po nich Česká republika okamžite siahla.

Reakcia prezidentky je, že zákon nie je v rozpore s ústavou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje sprístupňovanie dát od operátorov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu za primerané aktuálnej situácii. Povedal to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Na Ústavný súd (ÚS) SR sa pre zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii neobráti.

VIDEO Fico k aktuálnej
Zdroj: Topky/Peter Korček

"Pani prezidentka zákon včera podpísala. Podľa nej nie je v rozpore s ústavou. Na to, v akej situácii sa nachádzame, je toto opatrenie podľa prezidentky primerané, je totiž časovo obmedzené a jeho účelom je ochrániť ľudí pred šírením nákazy," tlmočil stanovisko prezidentky Strižinec.

Výzvu na obrátenie sa s týmto opatrením na ÚS adresoval hlave štátu predseda Smeru-SD Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii. Chcel, aby tiež požiadala o pozastavenie účinnosti tohto opatrenia. Argumentoval tým, že zákon je v rozpore s Ústavou SR. Dodal, že ak tak hlava štátu neurobí, obráti sa na ÚS Smer-SD.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články