°C

Streda, 1. apríl 2020. Meniny má Hugo, zajtra Zita.

KORONAVÍRUS Kolíková: Uvažuje sa o prerušení lehôt v súkromnom práve pre nový vírus

Mária Kolíková
Mária Kolíková
Zdroj: TASR - Michal Svítok
23.03.2020 12:45

BRATISLAVA – Ministerstvo spravodlivosti SR uvažuje v rámci justičného balíčka o prerušení lehôt vo veciach v súvislosti s občianskym či obchodným právom. Informovala o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pri preberaní úradu.


„Ak sa teda bavíme o prerušení lehôt, tak sa môžeme skôr baviť o veciach, ktoré súvisia so súkromným právom,“ odpovedala Kolíková na otázku okolo otvoreného listu predsedu Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáša Boreca. Borec reagoval na situáciu v súvislosti s novým koronavírusom, keď sa viacero sudcov neriadi odporúčaním už bývalého ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) na odročovanie pojednávaní.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Dodáva, že sa s rovnakou situáciou stretávajú advokáti u orgánov činných v trestnom konaní. Úkony sa realizujú napriek odporúčaniu sústrediť sa iba na neodkladné úkony trestného konania. To sa podľa Boreca deje aj za prítomnosti osôb, u ktorých je overená informácia, že podliehajú povinnej karanténe. V súvislosti s tým preto navrhuje legislatívne prerušiť lehoty podľa vzoru zákona z čias okupácie vojskami Varšavskej zmluvy.

Napriek tomu však rezort spravodlivosti o prerušení lehôt v trestnom konaní neuvažuje. „Určite nemôžeme prijímať opatrenia, aby sme vystavili ľudí tomu, že tu bude páchané násilie a nebude bežať trestné konanie,“ myslí si nová ministerka Kolíková. Opatrenie sa bude týkať podľa Kolíkovej aj profesijných komôr rôznych právnických povolaní. Krízový štáb na úrovni rezortu spravodlivosti zasadá v pondelok.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články