Streda, 21. apríl 2021. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

VOĽBY 2020 Šéfkou poslaneckého klubu SaS bude Zemanová, Nicholsonová zostane v Bruseli

Richard Sulík (v strede)
Richard Sulík (v strede)
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
03.03.2020 12:18

BRATISLAVA – Šéfkou poslaneckého klubu novozvolených poslancov Národnej rady SR (NR SR) za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) bude Anna Zemanová, podpredsedom Roman Foltin, ktorý zatiaľ nie je poslancom, ale náhradníkom. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal šéf liberálov Richard Sulík.


Nominantom strany na post podpredsedu parlamentu bude Martin Klus, ktorý túto funkciu vykonáva aj v končiacom parlamente. Vyjednávací tím na koaličnej rade budú tvoriť dvaja stabilní členovia Richard Sulík a Branislav Gröhling, tretím bude podľa potreby niekto z trojice Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ján Oravec a Eugen Jurzyca. Sulík ďalej potvrdil, že je pripravený zaujať exekutívnu pozíciu. Taktiež bude pokračovať vo funkcii predsedu strany.

SaS získala v sobotňajších parlamentných voľbách 6,22 percenta, čo v prepočte na mandáty znamená obsadenie 13 poslaneckých kresiel v NR SR. Do parlamentu sa za liberálov prekrúžkovali Richard Sulík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Klus, Jana Cigániková, Branislav Gröhling, Ondrej Dostál, Juraj Droba, Alojz Baránik, Peter Osuský, Ján Oravec, Anna Zemanová, Peter Cmorej a Marián Viskupič. Namiesto europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Juraja Drobu, ktorý vykonáva funkciu bratislavského župana, však do parlamentu nastúpia náhradníci Karol Galek a Jarmila Halgašová.

Anna Zemanová
Anna Zemanová
Zdroj: SITA/Jakub Julény

„Málo strán je tak úspešných, že štyrikrát po sebe sa dostane do NR SR. Preskákali sme si už všeličo a som rád, že sa v našom poslaneckom klube nachádzajú autori častí programov, ktoré boli vyhodnotené ako najlepšie. Sme pripravení byť stabilným a zodpovedným prvkom vo vláde. Po rokoch, počas ktorých bolo Slovensko zviazané mafiánmi, je takáto zmena nevyhnutná,“ priblížil Sulík.

Ďuriš Nicholsonová na tlačovej konferencii doplnila, že podľa doterajších rokovaní to zatiaľ vyzerá na vytvorenie vládnej štvorkoalície. Taktiež poznamenala, že mala záujem o post predsedníčky NR SR, no túto pozíciu podľa jej slov, pravdepodobne, dostane nominant hnutia Sme rodina, ktoré skončilo vo voľbách na treťom mieste so ziskom 8,24 percenta. Do funkcie poslankyne NR SR preto nenastúpi, ale vráti sa do Európskeho parlamentu.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Podľa oficiálnych údajov vyhralo sobotňajšie parlamentné voľby hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s 25,02 percentami. Celkovo sa po započítaní všetkých zápisníc do parlamentu dostalo šesť strán. Na druhom mieste skončila strana Smer - sociálna demokracia s podporou 18,29 percenta a tretiu priečku obsadilo hnutie Sme rodina s 8,24 percentami. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, štvrtá pozícia patrí strane Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú volilo 7,97 percenta voličov.

Do parlamentu sa ešte dostali dve strany demokratického bloku, a to Sloboda a Solidarita so 6,22 percentami hlasov a Za ľudí s 5,77 percentami voličov. Naopak, brány parlamentu neprekročila koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu - občianska demokracia, Kresťanskodemokratické hnutie či Most-Híd. Volebná účasť dosiahla 65,83 percenta, čo predstavuje viac ako 2,9 milióna voličov.


Galéria

Richard Sulík (v strede) Anna Zemanová Lucia Ďuriš Nicholsonová

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články