Doteraz boli prísne tajné! FOTO Ruské ministerstvo obrany zverejnilo odtajnené dokumenty o SNP | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Doteraz boli prísne tajné! FOTO Ruské ministerstvo obrany zverejnilo odtajnené dokumenty o SNP

Zdroj: TASR
19.11.2019 22:00

MOSKVA/BRATISLAVA - Ruské ministerstvo obrany v pondelok (18. 11.) zverejnilo na svojej oficiálnej webovej stránke odtajnené dokumenty, ktoré sa venujú 75. výročiu Slovenského národného povstania.


Publikované sú pod názvom Červené zástavy nad Banskou Bystricou. Podľa jednej zo šifrovaných správ s poznámkou "Prísne tajné" pôsobilo na jeseň 1944 na Slovensku 42 partizánskych jednotiek, ktoré mali viac ako 4500 členov. Ako pripomína ruské ministerstvo, štáb národnooslobodzovacieho hnutia sa nachádzal v Banskej Bystrici.

Doteraz boli prísne tajné!
Zdroj: slovakiya75.mil.ru

Jeden odtajnený dokument odkazuje na to, že 31. augusta 1944 sa 1. československý armádny zbor stal podriadeným veliteľovi 4. ukrajinského frontu. Zbor zahŕňal najmä samostatný tank a vzdušnú brigádu, ako aj letecký pluk.

Doteraz boli prísne tajné!
Zdroj: slovakiya75.mil.ru

Doteraz boli prísne tajné!
Zdroj: slovakiya75.mil.ru

Odtajnené bolo aj hlásenie hlavnému veliteľovi sovietskych ozbrojených síl Josifovi Stalinovi o pláne operácie, počas ktorej mala Červená armáda postúpiť k hraniciam Slovenska a spojiť sa s miestnymi vojenskými jednotkami a partizánmi.

Doteraz boli prísne tajné!
Zdroj: slovakiya75.mil.ru

Ďalej odtajnili, že v období od 18. septembra do 30. októbra 1944 vykonávali jednotky 5. leteckého zboru ďalekého dosahu špeciálne úlohy pre pristávací personál a bojový náklad jednotiek 1. československého armádneho zboru.

Ostatné odtajnené dokumenty nájdete na stránke ruského ministerstva obrany.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, Topky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články