°C

Nedeľa, 31. máj 2020. Meniny má Petronela, Petrana, zajtra Žaneta.

Slováci, prichádza poriadna páľava, ortuť teplomerov letí nahor: Popoludní však hrozí spúšť

Letné počasie
Letné počasie
Zdroj: thinkstock.com
20.07.2019 10:00

BRATISLAVA - Slovákov počas víkendu potrápia horúčavy, mali by preto obzvlášť dbať na pitný režim. Meteorológovia upozorňujú, že teploty dosiahnu v niektorých okresoch 33 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na svojom webe. Zároveň sa treba pripraviť na poriadnu spúšť. Popoludní hrozia na viacerých miestach búrky sprevádzané krupobitím.


Na sobotu vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa pred horúčavami v niekoľkých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja, kde môže dosiahnuť teplota medzi 14.00 až 18.00 h až 33 stupňov Celzia. V rovnakom čase v nedeľu môže dosiahnuť teplota 33 stupňov Celzia na juhu Slovenska v piatich slovenských krajoch.

Meteorologické výstrahy na sobotu
Meteorologické výstrahy
Zdroj: SHMÚ

Okrem tepla sa však pripravte na búrky, ktoré môžu byť sprevádzané aj hrozbami v podobe krupobitia či prívalových zrážok. Portál imeteo.sk upozorňuje, že v sobotu hrozia intentívne búrky na viacerých miestach. "Supercelárne búrky sa môžu vyskytnúť najmä na Šariši a očakávame, že následne budú postupovať ďalej na juhovýchod. Celkovo sa však búrky môžu objaviť na viacerých miestach stredného a východného Slovenska," uvádza portál.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Výstraha trvá od 13.00 h do 21.00 h. Meteorológovia na svojom webe tiež upozorňujú na vysoké teploty na juhozápade Slovenska, výstrahu vydali do soboty 18.00 h. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, ako aj krúpy.

Slováci, prichádza poriadna páľava,
Zdroj: Getty Images

Meteorológovia na ne upozorňujú v niektorých okresoch Žilinského a Banskobystrického kraja a vo všetkých okresoch Prešovského a Košického kraja. Spadnúť môže 20 až 40 milimetrov zrážok, dážď môže sprevádzať vietor s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Búrky sa na rovnakom území môžu vyskytnúť aj počas nedele. Výstrahu prvého stupňa pred búrkami SHMÚ rozšírilo o ďalšie okresy Žilinského a Banskobystrického kraja. Výstraha trvá v nedeľu od 12.00 h do 22.00 h. Počas nedele budú tiež pretrvávať vysoké teploty na juhozápade Slovenska, ktoré sa môžu vyšplhať na 34 stupňov Celzia.

Pitný režim

Záchranári odporúčajú zdržiavať sa v čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vodu treba podľa odborníkov piť aj vtedy, keď človek smäd necíti. Dodávajú, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Slováci počasie stále podceňujú: Kolapsov z tepla opäť začína pribúdať

Úrad verejného zdravotníctva SR v tejto súvislosti pripomenul, že dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. V horúčavách odporúčajú odborníci obmedziť nápoje s obsahom cukru, chinínu, kávu i alkohol. Ideálna je čistá voda, minerálne vody či zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Pri pobyte vonku netreba zabúdať na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

Slováci, prichádza poriadna páľava,
Zdroj: gettyimages.com

"Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať," uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.


Galéria

Letné počasie Meteorologické výstrahy na sobotu Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články