Hanba Bratislavy zmenila vizáž! FOTO Hlavná stanica nahodila sexi fasádu, pozrite sa na tie tvary | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Hanba Bratislavy zmenila vizáž! FOTO Hlavná stanica nahodila sexi fasádu, pozrite sa na tie tvary

Hlavná stanica sa zmenila!
Hlavná stanica sa zmenila!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Pixabay
07.05.2019 00:00

BRATISLAVA - Ak si však myslíte, že ide o dlhoočakávanú komplexnú rekonštrukciu, ste na omyle. Ide o kozmetické úpravy, ktoré Železnice SR vykonali v súvislosti s blížiacimi sa majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji. Populárny turnaj budú od 10. do 26. mája hostiť práve Bratislava a Košice.


Hlavná stanica v Bratislave nepôsobí práve reprezentatívne. Verejnosť by ju s najväčšou pravdepodobnosťou umiestnila na poprednú priečku v rebríčku najškaredších miest v našej metropole. Vyslúžila si aj nelichotivé prívlastky ako hanba Bratislavy či dokonca "hlavná šťanica". Pomyselná vstupná brána do mesta sa však pred majstrovstvami dočkala aspoň malých zmien. A ako viacerí okomentovali, pôsobí modernejšie.

Hlavná stanica pred a
Zdroj: Topky:Maarty, TASR

Státisícová investícia

Nešlo však o lacný špás. Železnice do čiastočnej revitalizácie interiéru a exteriéru investovali státisíce eur. "ŽSR na čiastkové úpravy na ŽST Bratislava hlavná stanica pred MS v hokeji do 30. 4. minuli z vlastných zdrojov niečo viac ako 382-tisíc eur," objasnil hovorca ŽSR Michal Lukáč. Pôvodná suma 2,8 milióna eur, ktorá bola vyčlenená na komplexnú rekonštrukciu stanice, však podľa jeho slov zostáva nedotknutá.

Hlavná stanica dostane pred majstrovstvami malé skrášlenie: Jedná sa však len o kozmetické úpravy

Keďže ešte koncom roka o úprave stanice verejnosť ani nesnívala, dalo by sa teda povedať, že práce boli skutočne expresné. S čiastkovými úpravami totiž spoločnosť ŽSR Bratislava začala koncom februára 2019. A v čom konkrétne sa neslávne známa stanica zmenila? 

Pribudlo nové svetelné označenie stanice, vyčistili vonkajší obklad, sklené plochy. Hĺbkového čistenia sa dočkali podlahy, obklady, schodiská, podchody aj zábradlia. Budove však pridalo na kráse najmä odstránenie vizuálneho smogu, teda starých polepov.

Hlavná stanica v Bratislave
Zdroj: Topky:Maarty

Na sklených plochách môžu cestujúci spozorovať graficky atraktívnejšie polepy. Svetlík potiahli perforovanou fóliou s pôvodným vizuálom.

Hlavná stanica v Bratislave
Zdroj: Topky:Maarty

Čistenie sa týkalo aj podhľadov pri pokladniach či svietidiel. Tým vymenili aj zdroje za LED. Vyčistili a vymaľovali aj vykurovacie telesá.

Hlavná stanica v Bratislave
Zdroj: Topky:Maarty

Nápomocné pre  turistov môžu byť predovšetkým grafický orientačný systém, piktogramy a smerové vodorovné značenie.

Hlavná stanica v Bratislave
Zdroj: Topky:Maarty

Pozornému oku však neuniknú ani nelichotivé detaily.

Hlavná stanica v Bratislave
Zdroj: Topky:Maarty

Hlavná stanica v Bratislave
Zdroj: Topky:Maarty

Ďalšie snímky vynovenej stanice si môžete pozrieť vo FOTOGALÉRII

Poriadny prešľap pred MS v hokeji: Nápis na fľašiach pobúril ľudí, slogan spájaný s nacistami

Nielen Hlavná stanica

Blížiace sa majstrovstvá však dopomohli aj k zmenám na železničnej stanici Vinohrady. Ako na sociálnej sieti spresnila stavebná spoločnosť, budova si prešla kompletnou výmenou presklenej fasády, výmenou strešnej krytiny, renováciou fasády a interiéru. "Vrátane výmeny nevyhnutnej elektroinštalácie, svietidiel a hlavného nápisu na budove. Pred budovou boli vymenené staré asfalty za novú zámkovú dlažbu, ako aj dobudovaný chodník k hlavnému schodisku," uviedla firma. 

Úprav sa dočkala aj
Zdroj: Facebook:GEMM

Hudba budúcnosti

Kedy sa však dočkáme komplexne zrekonštruovanej stanice, ktorou by sme sa mohli hrdiť aj v zahraničí? Podľa hovorcu Michala Lukáča táto otázka zostáva naďalej prioritou ŽSR aj rezortu dopravy. "Podoba zrekonštruovanej ŽST Bratislava hlavná stanica bude známa až po uskutočnení architektonickej súťaže, rovnako ako cena, ktorá bude tiež vysúťažená," vysvetlil. Termín štartu rekonštrukčných prác teda vôbec nekonkretizoval. 


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články