Sviatočná turistika nedopadla podľa predstáv: Záchranári pomáhali uviaznutým aj zablúdeným | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Sviatočná turistika nedopadla podľa predstáv: Záchranári pomáhali uviaznutým aj zablúdeným

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: hzs
21.04.2019 13:55

TERCHOVÁ - Záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) Malá Fatra požiadala v sobotu (20. 4.) podvečer o pomoc štvorčlenná skupina turistov na žltom turistickom chodníku popod Stoh, ktorý bol ešte pod snehom. HZS o tom informuje na svojej internetovej stránke.


"Turisti nemali so sebou zimný vystroj a boli po celodennej túre natoľko vyčerpaní, že neboli schopní ďalej samostatne pokračovať. Záchranári skupinu, ktorá pozostávala z Egypťana a troch turistiek z Kazachstanu, Arménska a Albánska, na mieste zateplili a poskytli jej teplé nápoje. Následne ju odprevadili cez Medziholie do Štefanovej, kde boli všetci ubytovaní," uviedla HZS.

Po skončení sa záchrannej akcie požiadala o pomoc dvojica českých turistiek, ktoré zablúdili v oblasti sedla pod Suchým a samostatne už nedokázali nájsť stratený turistický chodník. "Záchranári ich lokalizovali pomocou GPS v telefóne. Na pomoc im vyrazili dve skupiny záchranárov, prvá dobrovoľná z južnej strany a druhá profesionálna zo severnej strany. Lokalizovali ich aj za pomoci svetelných signálov v kalamitnom poraste. Následne sa spoločne vrátili na turistický chodník, ktorým pokračovali na Chatu na Kľačianskej Magure, kde prečkali do rána," dodala HZS.

Turistu uhryzol had

Záchranári Horskej záchrannej služby z Malej Fatry pomáhali v nedeľu 45-ročnému českému turistovi, ktorého na turistickom chodníku do Jánošíkových dier v Terchovej uhryzol had do prsta na ruke. HZS o tom informuje na svojej internetovej stránke. "Záchranári mužovi ošetrili ranu a transportovali ho terénnym vozidlom HZS do nemocnice v Žiline na ďalšie ošetrenie," doplnila HZS.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články