Pod Nízkymi Tatrami dnes poriadne zafúka: Meteorológovia varujú pred víchricou | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Pod Nízkymi Tatrami dnes poriadne zafúka: Meteorológovia varujú pred víchricou

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
26.02.2019 08:47

BRATISLAVA - Na hrebeňoch Nízkych Tatier sa počas utorka očakáva silný nárazový vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu tretieho stupňa pre okresy Liptovský Mikuláš a Brezno.


"Vietor dosiahne v nárazoch rýchlosť 160 – 180 km/h. Priemerná rýchlosť vetra dosiahne 110 – 120 km/h, čo je mohutná víchrica až orkán," uvádza SHMÚ. Daná rýchlosť vetra predstavuje podľa meteorológov veľké nebezpečenstvo, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo. Výstraha platí predbežne do 18.00 h.

So silnejším vetrom na horách treba počítať aj v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica a Poprad. Vietor tam môže dosiahnuť miestami rýchlosť v nárazoch 135 – 160 km/h, meteorológovia vydali pre tieto lokality výstrahu druhého stupňa. Platí predbežne do 22.00 h.

Vetru sa nevyhne ani sever stredného Slovenska či viaceré lokality východného Slovenska. Pre ne platí výstraha prvého stupňa, vietor môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 110 – 135 km/h. Výstraha predbežne platí do stredy (27. 2.) do 02.00 h. 

Lavínové nebezpečenstvo zotrváva

Vo vyšších polohách Západných a Vysokých Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Sneh bol veľmi silným vetrom previaty na záveterné južné, juhovýchodné a východné svahy a žľaby vo forme snehových dosiek a vankúšov s hrúbkou aj 50 centimetrov. Lavíny sa môžu uvoľniť na strmých svahoch pri väčšom dodatočnom zaťažení, spontánne lavíny sa neočakávajú.

V Nízkych Tatrách a vo Fatrách je len malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Aj tu sa nachádzajú potencionálne lavínové svahy juhozápadných, južných a juhovýchodných orientácií, kde je naviaty nový sneh, no sú relatívne malé. Treba dávať pozor na terénne pasce.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články