Bugár nechce byť súčasťou zákulisných hier pri voľbe ústavných sudcov: Podporíme verejnú voľbu | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Bugár nechce byť súčasťou zákulisných hier pri voľbe ústavných sudcov: Podporíme verejnú voľbu

Béla Bugár
Béla Bugár
Zdroj: SITA/Braňo Bibel
11.02.2019 11:25

BRATISLAVA - Koaličná strana Most-Híd podporí verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Informovala o tom jej hovorkyňa Klára Debnár. Strana chce podľa nej týmto krokom vylúčiť akékoľvek špekulácie o zákulisných dohodách s ĽSNS. Hovorkyňa tiež avizovala, že poslanecký klub C vyvinie maximálne úsilie, aby bolo zvolených 18 kandidátov na ústavných sudcov.


"Strana Most-Híd s hlbokým znepokojením a rozhorčením sleduje rôzne taktické hry v pozadí, ktoré sa rozohrávajú medzi niektorými stranami. Vyhlasujeme, že do týchto hier poslanci Most-Híd neboli a ani nie sú zapájaní," napísala Debnár v súvislosti s medializovanými informáciami o rokovaní strany Smer-SD s poslancami ĽSNS.

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v utorok 12. februára. Spomedzi 39 uchádzačov majú vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúknu prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR.

Boj o ústavný súd by sa mal rozhodnúť už zajtra. Najviac rezonovala sporná prax Roberta FIca.

Rozhodujúcim hlasom v ústavnoprávnom výbore bol hlas poslankyne za Most Irén Sárközy, ktorá nakoniec Fica podporila. Do výboru sa dostala potom, ako si vymenila miesto s Petrom Kresákom, ktorý tiež kandiduje na ústavného sudcu. Mnohí opoziční poslanci to kritizovali ako naťahovanie času. Zdá sa, že je to skutočne tak. Už o pár dní vyprší mandát deviatim sudcom a voľbu odložili už dvakrát.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články