Nedeľa10. december 2023, meniny má Radúz, zajtra Hilda

Nové zubačky a rušeň v Tatrách za 39 miliónov eur: FOTO Takto budú vyzerať

Nové jednotky budú môcť jazdiť na tratiach TEŽ aj OŽ. Zobraziť galériu (5)
Nové jednotky budú môcť jazdiť na tratiach TEŽ aj OŽ. (Zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.)

BRATISLAVA - Päť nových ozubnicových elektrických jednotiek a jeden multifunkčný rušeň pre Ozubnicovú železnicu (OŽ) Štrba - Štrbské Pleso a Tatranské elektrické železnice (TEŽ) dodá švajčiarska spoločnosť Stadler Bussnang AG. Zmluvná cena je 38,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (46,56 mil. eur vrátane DPH), lehota dodania vozidiel je rok 2022.

Ako vo štvrtok informovala Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK), zmluvu so Stadlerom uzavreli v stredu v Štrbe. Pred súťažou oslovila desať potenciálnych dodávateľov, ponuku predložila iba švajčiarska firma, námietku podľa dopravcu nepodal nikto. Predpokladaná cena za nové "zubačky" a rušeň, vrátane náhradných dielov, diagnostických zariadení, inventáru koľajových vozidiel a technickej dokumentácie, ako aj zaškolenia personálu bola 39,5 mil. eur bez DPH (47,4 mil. eur s DPH).

Nové zubačky a rušeň
Zobraziť galériu (5)
Nový multifunkčný rušeň (vizualizácia).  (Zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.)

Súčasné „zubačky“ sú podľa národného osobného vlakového dopravcu zastarané a kapacitne nedostatočné. Nové ozubnicové vlaky budú mať hybridný pohon, a tak budú môcť jazdiť na ozubnicovej trati Štrba – Štrbské Pleso aj na klasickej trati Štrbské Pleso – Starý Smokovec – Poprad/Tatranská Lomnica.

Nové zubačky a rušeň
Zobraziť galériu (5)
Súčasná električka a zubačka.  (Zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.)

"Okrem investovania do železničnej dopravy okolo preťažených uzlov, ako sú Bratislava, Prešov, Košice či Žilina, máme veľký investičný dlh aj v Tatrách. Na 40 kilometroch Tatranskej elektrickej železnice a Ozubnicovej železnice najazdíme ročne 565 tisíc vlakových kilometrov a prepravíme viac ako 2,5 milióna cestujúcich. Sú medzi nimi desaťtisíce zahraničných turistov," uviedol jeden z dôvodov nákupu nových vozidiel predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Nové zubačky a rušeň
Zobraziť galériu (5)
Nové vozidlá potešia Tatrancov i turistov.  (Zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.)

V špičke sa ľudia často nezmestia do vlakov a v zimnej sezóne, keď má každý hrubú bundu a mnohí lyže či snowboard, podľa šéfa ZSSK o kultúre cestovania ťažko hovoriť. "Dnešné, pre niekoho ikonické zubačky majú problém. Sú zastarané, hlučné a nerekonštruovateľné. Toto sa do roku 2022 výrazne zmení," tvrdí Hlubocký.

"Nové vlaky budú jazdiť častejšie, bez povinného prestupu a tam, kde je to možné, aj rýchlejšie - až 80 kilometrov za hodinu. V porovnaní s dneškom prepraví jedna súprava o tridsať cestujúcich viac," dodal Hlubocký. V Tatrách sa podľa neho navyše už pomaly stráca rozdiel medzi sezónou a mimosezónnym obdobím, len výkonové a kilometrické posilnenie dokáže pomôcť uspokojiť vysoký dopyt po doprave.

Nové zubačky a rušeň
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.)

"Sme veľmi radi, že sme v tejto súťaži uspeli, a tak môžeme dodať novú generáciu spoľahlivých, bezpečných a pohodlných vozidiel typu GTW pre TEŽ a OŽ. Prevádzkovateľ vozidiel a cestujúci budú určite profitovať z nových vozidiel," povedal výkonný viceprezident Stadler Rail Group Peter Jenelten. Touto zákazkou sa im podľa neho podarilo nadviazať na úspešnú predchádzajúcu históriu vozidiel vo Vysokých Tatrách.

Nízkopodlažné jednotky GTW, špeciálne upravené pre kombinovanú ozubnicovo-adhéznu prevádzku už jazdia vo Francúzsku a vo Švajčiarsku. Každá z nových jednotiek má 91 miest na sedenie, dve miesta pre invalidné vozíky, multifunkčné časti pre bicykle a detské kočíky. Vlaky na TEŽ a OŽ prepravili v roku 2016 spolu 2,542 milióna cestujúcich, v minulom roku 2,587 milióna (medziročný rast o 1,8 %) a za deväť mesiacov tohto roka 2,327 milióna ľudí (o 6,8 % viac).

Viac o téme: ZubačkaOzubnicová železnicaStadler Bussnang AG
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu