Ochranári bijú na poplach: Varovanie pred frontálnym útokom lesníkov na vzácne lokality | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Ochranári bijú na poplach: Varovanie pred frontálnym útokom lesníkov na vzácne lokality

Riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry Ľuboš Čillag
Riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry Ľuboš Čillag
Zdroj: TASR/Dušan Hein
28.09.2018 12:40

BANSKÁ BYSTRICA – Viac ako 45.000 kubických metrov dreva má byť vyťažených z približne 30 vzácnych lokalít Slovenska. Tvrdia to štátni ochranári a varujú pred jedným z najmasívnejších zásahov do najvzácnejších prírodných oblastí Slovenska. Vydali preto usmernenie kolegom v regiónoch, aby pri rozhodovaní stáli prísne na princípe bezzásahovosti. Informovali o tom v piatok v Banskej Bystrici predstavitelia Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Celkovo sa má údajne vyťažiť okolo 1700 nákladných áut dreva.


Ako zdôvodnili, Lesy SR, vojenské a súkromné lesy v posledných dňoch a týždňoch dali požiadavky na výnimku z ochrany prírody pri niekoľkých desiatkach najvzácnejších lokalít. ŠOP SR predpokladá, že ďalšie žiadosti zrejme pribudnú. "Ide o frontálny útok na naše najvzácnejšie lokality. Týka sa takmer každého regiónu Slovenska, ktorý má na svojom území chránené územia. ŠOP SR už vydala usmernenie pre svojich kolegov v regiónoch, aby v prebiehajúcich konaniach stáli zásadne za princípom bezzásahovosti a ochrany prírody," vyhlásil Martin Lakanda, generálny riaditeľ ŠOP SR.

Martin Lakanda
Generálny riaditeľ Štátnej ochrany
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Požiadavky ťažiť v najprísnejšie chránených územiach síce prišli z rôznych regiónov Slovenska, no v tom istom čase. Všetky doterajšie žiadosti o povolenie ťažby sú zdôvodnené potrebou spracovať veternú či lykožrútovu kalamitu. "Práve na opatrenia proti lykožrútovi v okolí bezzásahových zón vynakladá ŠOP SR nemalé prostriedky. Za posledných päť rokov vyplatila približne 2,5 milióna eur, aby sa zabránilo jeho šíreniu. Prostriedky použili správcovia lesov na kroky, ktoré sami navrhli a zrealizovali. Na konci dňa lokality, do ktorých okolia sme investovali nemalé prostriedky, majú byť vyťažené," upozorňujú štátni ochranári.

Peter Baláž
Námestník generálneho riaditeľa Štátnej
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Podľa Lakandu na Slovensku je už pomaly pravidlom, že kedykoľvek sa otvorí otázka, ako zaistiť adekvátnu ochranu národným parkom, tak sa vytiahne téma lykožrút. Pritom najčastejšie zo šírenia kalamity bývajú obviňované bezzásahové zóny. No práve tie s vyšším podielom smrekových porastov, ktoré napadá lykožrút, predstavujú len dve percentá z celkovej výmery lesných pozemkov v SR.

ŠOP SR za momentálne platnej legislatívy dokáže účinne zabrániť ťažbe lesa takmer výlučne iba v bezzásahových zónach. Teda tam, kde je na ťažbu potrebný súhlas štátnych ochranárov. Bezzásahové zóny celkovo predstavujú približne 85.000 hektárov Slovenska.


Galéria

Riaditeľ Správy Národného parku Generálny riaditeľ Štátnej ochrany Námestník generálneho riaditeľa Štátnej

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články