°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Čaká nás teplotný šok: Predpoveď POČASIA na nasledujúci týždeň, výstrahy a prvý MRÁZ

Zdroj: Getty Images
23.09.2018 20:58

BRATISLAVA - Leto je definitívne za nami. Nasledujúci týždeň nás čaká teplotný šok, ktorý začal už cez víkend. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu predpovedajú poriadne ochladenie, na najbližšie dni platí výstraha pred silným vetrom, v Tatrách udrie víchrica o sile orkánu.


Slovensko čaká v noci z nedele na pondelok silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu najvyššieho, 3. stupňa, pred víchricou o sile orkánu, ktorý zasiahne Tatry. V okresoch Tvrdošín, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad očakávajú na hrebeňoch Tatier vietor s rýchlosťou 45 až 50 m/s (160 až 180 km/h). Takáto rýchlosť podľa SHMÚ predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity ako napríklad turistika.

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: SHMÚ

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: SHMÚ

Výstraha 2. stupňa pred vetrom platí v noci v okresoch juhozápadného Slovenska. Rýchlosť vetra tam môže v nárazoch dosiahnuť 23 až 29 m/s (85 až 105 km/h). SHMÚ varuje, že takýto vietor môže spôsobiť materiálne škody. Výstrahu 2. stupňa vydali meteorológovia aj pre hory severného Slovenska. Vo vyšších polohách môže rýchlosť vetra ojedinele dosiahnuť 38 až 44 m/s (135 až 160 km/h). Pre zvyšok Slovenska platí výstraha 1. stupňa pred vetrom.

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: SHMÚ

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: SHMÚ

SHMÚ vydal aj výstrahu 1. stupňa pred prízemným mrazom, ktorý sa môže vyskytnúť v stredu v noci. Výstraha platí pre sever aj juh stredného Slovenska. Teploty môžu podľa meteorológov klesnúť na -3 až 0 stupňov Celzia.

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: SHMÚ

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: SHMÚ

Prepoveď počasia na celý týždeň

PONDELOK - Počasie u nás bude ovplyvňovať frontálny systém spojený s prehlbujúcou sa tlakovou nížou, ktorá sa bude rýchlo presúvať zo severných Čiech cez južné Poľsko až nad západné Rusko. V jej tyle k nám od severozápadu prenikne studený pôvodom arktický vzduch.

V noci bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Postupne na celom území dážď, prehánky, ojedinele aj búrky. Nadránom na západe ustávanie zrážok. Hranica sneženia do rána klesne na cca 1300, v Žilinskom kraji na cca 1100 m. Najnižšia nočná teplota 12 až 7, v Žilinskom kraji a na Spiši okolo 5 stupňov Celzia.

Fúkať bude prevažne južný vietor do 10 m/s (35 km/h), sa po polnoci postupne severozápadný a zosilnie na 7 až 17 m/s, v nárazoch miestami 20 až 30 m/s (25 až 60, nárazy 70 až 110 km/h). Na horách víchrica až mohutná víchrica, na hrebeňoch Tatier prechodne až orkán.

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: Predpovede.sk

Cez deň bude premenlivá, prechodne až veľká oblačnosť, na severe a východe dopoludnia oblačno až zamračené. Miestami, na strednom Slovensku na viacerých miestach, prehánky alebo dážď, od cca 1200 m sneženie. Najvyššia denná teplota 11 až 16, na severe a Horehroní 6 až 11 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov Celzia.

Fúkať bude prevažne severozápadný vietor 5 až 12, v nárazoch miestami 16 až 23 m/s (20 až 45, nárazy 60 až 85 km/h), na juhozápade a v Popradskej kotline ráno lokálne okolo 14 m/s (50 km/h), a tu s nárazmi 20 až 30 (70 až 110 km/h). Vo vysokých polohách spočiatku víchrica až mohutná víchrica.

Predpokladané množstvo zrážok - V noci do 10, miestami, najmä na severe 10 až 20 mm. Cez deň do 4, na severe miestami okolo 7 mm. Tendencia tlaku vzduchu - spočiatku mierny pokles, postupne silný vzostup.

UTOROK - Medzi tlakovou nížou so stredom nad západným Ruskom a tlakovou výšou v oblasti Anglicka a Beneluxu bude nad naše územie od severozápadu až severu naďalej prúdiť studený morský, pôvodom arktický vzduch. Bude premenlivá, na severe prevažne veľká oblačnosť. Ojedinele, na severe miestami prehánky alebo dážď, v polohách nad cca 900 m, cez deň od cca 1200 m zrážky snehové. Veľmi chladno.

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: Predpovede.sk

Najnižšia nočná teplota 7 až 2 stupne Celzia, v údoliach ojedinele chladnejšie. Aj v nižších polohách ojedinele slabý prízemný mráz. Najvyššia denná teplota 10 až 15, v Žilinskom kraji, Horehroní a na Spiši väčšinou 5 až 10 stupňov Celzia. Fúkať bude prevažne severozápadný vietor 2 až 8 m/s (5 až 30 km/h), v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h), večer zoslabne

STREDA - V studenom vzduchu sa stred tlakovej výše premiestni z Beneluxu nad Balkán. Súčasne po jej prednej strane bude od severozápadu cez Poľsko postupovať teplý front, ktorý okrajom ovplyvní počasie aj u nás.

Bude jasno až polojasno, cez deň v severnej polovici prevažne oblačno. Zrána a dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele slabé zrážky. Naďalej chladno. Najnižšia nočná teplota 5 až 0, v horských dolinách a kotlinách miestami okolo -2 stupne Celzia. Na mnohých miestach prízemný mráz.

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: Predpovede.sk

Najvyššia denná teplota 11 až 16, pri dlhšietrvajúcej hmle alebo nízkej oblačnosti ojedinele chladnejšie. Prevažne slabý vietor.

ŠTRVTOK - Za teplým frontom bude po okraji tlakovej výše, nad karpatskou oblasťou, prúdiť od západu až severozápadu k nám teplejší vzduch.

Bude polojasno, miestami zväčšená oblačnosť. V noci a dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele mrholenie. Oteplenie. Najnižšia nočná teplota 7 až 1 stupeň Celzia, lokálne aj prízemný mráz!

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: Predpovede.sk

Najvyššia denná teplota 15 až 21 stupňov Celzia, pri dlhotrvajúcej hmle alebo nízkej oblačnosti ojedinele chladnejšie.

PIATOK - Od severu bude cez strednú Európu postupovať studený front spojený s tlakovou nížou so stredom nad severozápadným Ruskom.

Čaká nás teplotný šok:
Zdroj: Predpovede.sk

Bude jasno až polooblačno, cez deň v severnej polovici zväčšená oblačnosť. V noci a dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele dážď alebo prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 3 stipne Celzia. Najvyššia denná teplota 16 až 22 stupňov Celzia.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/miš ZDROJ: SITA, SHMÚ

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články