°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Meteorológovia opäť varujú: Očakávajme prudkú zmenu počasia, treba rátať so silným vetrom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.09.2018 20:25

BRATISLAVA - Mimoriadne teplé počasie cez víkend vystriedajú dážď a teploty do 20 stupňov. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na západnom Slovensku s postupujúcim studeným frontom zosilnie aj vietor, najmä v ranných hodinách. Meteorológovia v tejto súvislosti vydali výstrahu.


V noci z piatka na sobotu (22.9.) očakáva SHMÚ prehánky alebo dážď, ojedinele aj búrky. "V sobotu cez deň sa zrážky postupne presunú z nášho územia ďalej na východ. Popoludní bude u nás pršať už len ojedinele, lokálne sa môže zmenšiť aj oblačnosť. Za frontom začne do našej oblasti od severozápadu prenikať chladný morský vzduch, hranica sneženia v priebehu dňa poklesne na asi 1900 metrov nad morom," opisujú meteorológovia.

Meteorologické výstrahy na sobotu
Meteorológovia opäť varujú: Očakávajme
Zdroj: SHMÚ

Kým v piatok maximálna denná teplota atakovala 30 stupňov Celzia, v sobotu sa na juhu vyšplhá na maximálne 20 stupňov Celzia. V Žilinskom, Prešovskom kraji a na Horehroní má byť maximálne okolo 14 stupňov Celzia. V nedeľu (23.9.) môže na hrebeňoch Tatier snežiť, vo večerných hodinách bude silnieť vietor.

Meteorologické výstrahy na nedeľu
Meteorologické výstrahy
Zdroj: SHMÚ

Najnepriaznivejšiu situáciu meteorológovia očakávajú v priebehu pondelka (24.9.). Na niektorých miestach sa v priebehu niekoľkých hodín môže ochladiť o desať až 17 stupňov. Opäť zosilnie vietor. Teploty vystúpia na 13 až 18 stupňov Celzia, na severe bude osem až 13 stupňov Celzia. "Pocit chladu bude umocňovať mimoriadne silný vietor," varuje SHMÚ. Na horách očakáva víchricu.

Meteorologické výstrahy na pondelok
Meteorologické výstrahy
Zdroj: SHMÚ

V ďalších dňoch meteorológovia sľubujú premenlivé počasie. Naďalej bude chladno, hranica sneženia sa zníži na 1000 metrov nad morom. V noci môže teplota prechodne klesnúť pod nula stupňov Celzia. Miestami sa môže vyskytnúť prízemný mráz, aj v nížinách. Meteorológovia zároveň upozorňujú, že situácia sa môže čiastočne zmeniť. Odporúčajú sledovať predpovede a výstrahy.


Galéria

Ilustračné foto Meteorologické výstrahy na sobotu Meteorologické výstrahy na nedeľu Meteorologické výstrahy na pondelok

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články