Riskantná akcia v Tatrách: Dvaja horolezci spadli do štrbiny, zasahoval vrtuľník | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Riskantná akcia v Tatrách: Dvaja horolezci spadli do štrbiny, zasahoval vrtuľník

Vrtuľník HZS počas zásahu vo Vysokých Tatrách.
Vrtuľník HZS počas zásahu vo Vysokých Tatrách.
Zdroj: Vrtuľníková záchranná služba ATE
10.09.2018 17:30

VYSOKÉ TATRY - Leteckí i horskí záchranári v pondelok pomáhali dvom horolezcom, ktorí spadli v Jordánovej štrbine vo Vysokých Tatrách. Hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková informovala, že najprv ohlásili pád jedného a vzápätí ďalšieho horolezca v spomínanej oblasti.


"Na palubu vrtuľníka sa pridal jeden člen Horskej záchrannej služby, ktorý bol po prílete na miesto určenia spolu s lekárom vysadený k zraneným horolezcom," uviedla hovorkyňa s tým, že najskôr záchranári z terénu evakuovali 20-ročného Slováka, ktorý pádom utrpel poranenie chrbtice a hlavy, bol pri vedomí a na okolnosti pádu sa pamätal. Po ošetrení ho v stabilizovanom stave letecky previezli do nemocnice v Poprade. 

Po doplnení paliva smerovali leteckí záchranári späť k tomu istému miestu, kde pomoc potreboval aj 53-ročný slovenský horolezec, ktorý tiež padal dole žľabom približne 40 metrov. "Krátkodobo bol v bezvedomí, pádom si poranil chrbticu a hlavu. Z exponovaného terénu ho pomocou lanovej techniky evakuovali, potom ošetrili a v stabilizovanom stave s otrasom mozgu a ďalšími mnohopočetnými odreninami po tele záchranárskym vrtuľníkom previezli na ďalšie vyšetrenie do popradskej nemocnice," dodala Hopjaková.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články