°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Kolapsov z tepla stále pribúda: Záchranári včera riešili takmer stovku prípadov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
23.08.2018 19:05

BRATISLAVA - Zdravotnícki záchranári počas stredy (22.8.) riešili 84 kolapsov z tepla. Počet týchto prípadov za posledné obdobie opäť stúpa. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.


"Najviac výjazdov sme zaznamenali v Trenčianskom kraji, v ktorom potrebovalo pomoc 14 pacientov. Najmenej zásahov sme mali v Nitrianskom kraji, kde skolabovalo päť pacientov," uviedla. Záchranári opakovane apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Odporúčajú zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch, podotkla Krčová. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články