°C

Piatok, 21. február 2020. Meniny má Eleonóra, zajtra Etela.

Teplo komplikuje ľuďom život: V nedeľu ošetrili 51 pacientov, ktorí skolabovali

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: topky
20.08.2018 10:30

BRATISLAVA - Záchranári v nedeľu ošetrili 51 pacientov, ktorí skolabovali z tepla. Ako informovala hovorkyňa zdravotných záchranárov Alena Krčová, najvyšší počet výjazdov zaznamenali v Prešovskom kraji, v ktorom malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav desať pacientov, najmenej v Bratislavskom kraji, kde potrebovali pomoc traja pacienti.


Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu – zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, teda od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

"Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch," pripomenula Krčová. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články