Streda, 8. december 2021. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Na Slovensku sa triasla zem: Stredné Považie zasiahlo zemetrasenie so silou 2,9 stupňa

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
17.08.2018 07:41

TRENČIANSKE TEPLICE - Stredné Považie zasiahlo v piatok skoro ráno zemetrasenie. Epicentrum malo v Trenčianskych Tepliciach. Informoval na svojom profile na sociálnej sieti portál iMeteo.sk.


„Oblasťou Považia otriaslo dnes o 3.25 h zemetrasenie. Epicentrum malo pri Trenčianskych Tepliciach v hĺbke dva kilometre pri vodnej nádrži Baračka. Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) kategorizovalo zemetrasenie na silu 2,9 stupňa Richterovej škály,“ informuje iMeteo.sk na sociálnej sieti.

Na Slovensku sa triasla
Zdroj: seismology.sk

Zemetrasenie podľa portálu cítili ľudia v širšej oblasti Trenčianskeho kraja, informovali ich o tom obyvatelia z Dubnice nad Váhom, Trenčína a Ilavy. „Podľa všetkých dostupných informácií, žiadne škody v meste nie sú hlásené, ani registrované. Okrem mierneho vystrašenia všetci obyvatelia aj návštevníci sú v poriadku,“ informoval na sociálnej sieti primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty.

Na Slovensku sa triasla
Zdroj: FB/Stefan SKultety

"O 3.30 Omšenie, zatriaslo riadne s domom aj posteľou," napísala na sociálnej sieti Rena. "Cítili sme, Dubnica nad Váhom. Nemohla som pred ani po zaspať," uviedla Janka. "Klobušice... v noci ma zobudilo trasenie skrine, ale bolo to ako keby len niečo buchlo, nebolo to priveľmi dlho a vraj to vyradilo na chvíľku aj elektrinu...," prezradila Petra. "Horná Poruba, 3:26 krátke ale silné, celý dom sa zatriasol. Susedia tiež vybehli von, čo sa deje," pridal svoj zážitok Tomáš. Podobne na tom bola aj Martina: "Trenčianske Teplice - 3:30, celý hotel sa triasol aj postele."

Priehrada by mala byť v poriadku

Na hrádzi vodnej nádrže Baračka v Trenčianskych Tepliciach nezistili vodohospodári v súvislosti s piatkovým zemetrasením žiadne anomálie, priesaky, trhliny či poškodenia. Informoval o tom hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava. 

"Naši pracovníci dnes realizovali vizuálnu kontrolu zemného  telesa hrádze, betónového telesa združeného šachtového priepadu  a hladiny v sondách na vzdušnej strane hrádze zameranú na možný vznik trhlín, zosunu či prepadnutia svahu a nepredvídaných priesakov," uviedol Machava.

Ako dodal, vodohospodári majú na vodnej nádrži Baračka vybudovaný systém pozorovacích sond a vzťažných bodov, kde sú sledované pravidelne hydrologicko–hydraulické pomery v oblasti telesa hrádze a podložia a realizované geodetické merania zvislých posunov.

"Posledné merania zvislých posunov sme realizovali minulý rok. Podľa nich je stavba konsolidovaná, neboli zistené žiadne anomálie či odchýlky od medzných hodnôt. Priehradu budeme monitorovať a kontrolovať aj v nasledujúcich dňoch," doplnil hovorca SVP. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články