POZOR Kozmetika plná OLOVA: Tento mejkap vás bude stáť zdravie, zdravotníci varujú! | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

POZOR Kozmetika plná OLOVA: Tento mejkap vás bude stáť zdravie, zdravotníci varujú!

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečnou kozmetikou, ktorá sa môže vyskytovať aj na Slovensku
Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečnou kozmetikou, ktorá sa môže vyskytovať aj na Slovensku
Zdroj: ÚVZ SR
09.03.2018 09:15

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) zaevidoval nebezpečné kozmetické produkty, ktoré sa bežne predávajú v Európskej únii. Ide o paletu deviatich očných tieňov, v ktorej zložení sa nachádzajú ťažké kovy. Medzi riskantnými líčidlami sa objavil aj set rúžu a ceruzky na pery. Rovnako nebezpečný je aj pleťový krém, ktorý spôsobuje alergické reakcie.


Prostredníctvom rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky RAPEX sa poradilo kontrolným orgánom v Írsku a v Estónsku zachytiť nebezpečné kozmetické produkty. Inšpektori ÚVZ SR upozornili, že dané produkty sa môžu vyskytovať aj na našom domácom trhu.

Nebezpečná paleta očných tieňov

Informácie o krajine pôvodu a ani o výrobcovi tejto pochybnej palety nie sú známe. Sada deviatich očných tieňov je vyrábaná značkou The Bronze Palette pod názvom Eyeshadow palette (paleta očných tieňov).

Nebezpečná paleta deviatich očných tieňov
Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Líčidlo je balené v bielej škatuľke. Úrad informoval, že vo výrobku bola zistená prítomnosť ťažkých kovov ako arzén, chróm, olovo a nikel. Prítomnosť uvedených kovov je v rozpore so zákonom a v žiadnom prípade sa nesmú vyskytovať v kozmetických produktoch.

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Set rúžu a ceruzky na pery

Rovnako ako pri tieňoch, ani pri sete na líčenie pier sa neuvádza žiaden výrobca, či krajina pôvodu. Nebezpečný produkt je vyrábaný značkou Matte Liquid pod názvom Lipstick & Liner (rúž a ceruzka).

Nebezpečný set rúžu a ceruzky na pery
Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Oba výrobky sa predávajú súčasne, a to v kartónovej škatuľke - buď v bielej, alebo v ružovej farbe s obrázkom pier. Rúž na pery je v ponuke vo viacerých farebných variáciách. „Vo výrobku bola zistená prítomnosť ťažkých kovov ako arzén, chróm a olovo,“ varuje ÚVZ SR pred látkami, ktorých výskyt v kozmetike je prísne zakázaný. 

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Nebezpečný pleťový krém s ochranným faktorom

Ďalším nebezpečným kozmetickým produktom, na ktorý upozornil RAPEX, je 50-mililitrový pleťový krém s ochranným faktorom SPF 30 značky Lovea. Krajinou pôvodu je Francúzsko a daný krém je vyrábaný spoločnosťou Laboratoires Biocos.

Nebezpečný pleťový krém s ochranným faktorom SPF 30
Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Krém je balený v bielom obale a v tomto nezmývateľnom výrobku bola zistená prítomnosť látky methylisothiazolinone, ozrejmil úrad. „Látka je povolená len v zmývateľných výrobkoch. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,“ upozornil úrad verejného zdravotníctva vo svojej správe.


Galéria

Úrad verejného zdravotníctva varuje Nebezpečná paleta deviatich očných Úrad verejného zdravotníctva varuje Nebezpečný set rúžu a Úrad verejného zdravotníctva varuje Nebezpečný pleťový krém s

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/vo
ZDROJ: ÚVZ SR
FOTO: ÚVZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články