Na Slovensko sa valí ďalšie sneženie: VAROVANIE! Na týchto miestach si dávajte pozor | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Na Slovensko sa valí ďalšie sneženie: VAROVANIE! Na týchto miestach si dávajte pozor

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR
20.01.2018 22:18

BRATISLAVA - Západ Slovenska zasiahne v nedeľu nad ránom sneženie, v dôsledku čoho sa môžu miestami vytvárať na cestách snehové jazyky. Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal v tejto súvislosti výstrahu prvého stupňa.


Nenaleťte fámam o extrémnych mrazoch: PREDPOVEĎ Takéto počasie náš čaká v januári

Zhoršená situácia, ktorá predstavuje potenciálne riziko pre dopravu, bude od 04.00 h do 10.00 h. Výstraha platí pre celý Bratislavský, Trnavský, Nitriansky kraj a okresy Myjava a Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji.

Na Slovensko sa valí
Zdroj: SHMÚ

Varujú aj cestári

Upozornenia pre vodičov zverejnila aj Slovenská správa ciest (SSC). "V oblasti Vlčkovce, Zálužia, Dedova jama, Čataj, Zavar, Zeleneč a Piešťany - Koslavce je silné sneženie s dohľadnosťou do 100 m," informujú na webe.

Na ceste II/531 v okrese Revúca je nutné použiť snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 t. Na ceste III/584 Srdiečko - Bystrá je to povinné pre všetku dopravu. "Horský priechod Šútovce (cesta III/1774) je uzatvorený pre vozidlá nad 10 m dĺžky," dopĺňajú cestári.

Na Slovensko sa valí
Zdroj: thinkstock

Pokiaľ ide o diaľnice a rýchlostné cesty, tie sú zjazdné, povrch vozoviek je vlhký až mokrý. Zjazdné sú aj cesty I., II. a III. triedy. Povrch ich vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov.

Prevažne mokrý je aj povrch vozoviek na horských priechodoch. Vrstva kašovitého, utlačeného alebo čerstvého snehu do troch centimetrov je na priechodoch Vrchslatina, Dobšiná, Veľké Pole, Huty, Cukmantel, Vernár, Havran, Súľová, Látky - Prašivá, Makov, Biela Hora, Fačkov a Čertovica. O pár centimetrov viac snehu je na priechode Herlianske Sedlo. "Na horskom priechode Zbojská je miestami zľadovatený sneh do troch centimetrov," dodávajú cestári.

Lavínové nebezpečestvo

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vplyv na nebezpečenstvo lavín má predchádzajúce sneženie sprevádzané silným vetrom, informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"V rámci jedného pohoria však môžu byť veľké rozdiely, zvýšené lavínové nebezpečenstvo vo Vysokých Tatrách platí pre západnú časť. Na východe a v Beliankach je lavínové nebezpečenstvo mierne," podotkol Kyzek. 

Jedna z najväčších tragédií: Študenti si išli zalyžovať na Kubínsku hoľu, šiesti zahynuli

Nový sneh tvorí nestabilné snehové útvary - snehové dosky, vankúše a preveje. Častý je ich výskyt aj v nižších polohách, okolo hranice lesa. Uvoľnenie lavíny je možné na strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Taktiež je možný zosuv stredne veľkých spontánnych lavín. "Pohyb vo vysokohorskom prostrední neodporúčame ľudom bez znalosti lavínovej problematiky a lavínovej výbavy," zdôraznil Kyzek. 

Na Slovensko sa valí
Zdroj: pixabay.com

V sobotu ráno bolo na horách zamračené hmlisté počasie, vo Vysokých Tatrách polooblačno. Teplota vzduchu sa vo vysokých polohách pohybovala v rozpätí od mínus 15 do mínus ôsmich stupňov Celzia, v stredných polohách od mínus ôsmich do mínus troch stupňov Celzia. Fúkal slabý, na hrebeňoch mierny západný alebo juhozápadný vietor s rýchlosťou dva až šesť metrov za sekundu, v nárazoch vo vysokých polohách sedem až 14 metrov za sekundu. 

Za uplynulých 24 hodín pripadlo len do troch centimetrov prachového snehu. Celkovo za periódu sneženia napadlo 20 až 45 centimetrov snehu. Nový sneh sa nachádza na tom tvrdom až zľadovatenom starom a je veľmi nepravidelne rozmiestnený. Na záveterných svahoch, v žľaboch a muldách dosahuje výšku 30 až 60 centimetrov, kde tvorí snehové dosky a vankúše a je veľmi slabo previazaný so starým snehom. Naopak, na vetrom exponovaných miestach je nový sneh úplne odfúkaný.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: pixabay.com, TASR, thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články