°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Návštevu hôr si dobre premyslite: Meteorológovia varujú, silný vietor aj lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst
01.11.2017 11:45

BRATISLAVA - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na štvrtok (2.11.) výstrahu pred silným vetrom na horách. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.


Výstraha prvého stupňa platí pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín od 10.00 do 20.00 h. Rýchlosť vetra môže v nárazoch dosiahnuť až 125 km/h.

Vo Vysokých a Západných Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo - 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Počas predchádzajúcich dní tu pri silnom vetre napadlo až 50 centimetrov nového suchého snehu. Informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a je koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. Nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žľaby a prechody strmých svahov. Nový sneh je na takýchto miestach len mierne spevnený. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. 

V Malej Fatre, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo. Za posledných 72 hodín tu napadlo do 30 centimetrov nového snehu na teplú zem. Na strmých svahoch s väčšou výškou snehu je možný zosuv spontánnych základových lavín.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články