V Tatrách otvorili novú atrakciu a hneď to prišlo: FOTO Dopravný kolaps a nahnevaní turisti | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

V Tatrách otvorili novú atrakciu a hneď to prišlo: FOTO Dopravný kolaps a nahnevaní turisti

Chodník nad korunami stromov je novou atrakciou v Bachledovej doline
Chodník nad korunami stromov je novou atrakciou v Bachledovej doline
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
16.10.2017 17:00

ŽDIAR – Nová atrakcia v lyžiarskom stredisku v Bachledovej doline v Ždiari, ktorou je turistický chodník v korunách stromov, opäť spôsobil dopravný kolaps. Množstvo vodičov sa sťažovalo na kolóny dlhé niekoľko kilometrov, v ktorých museli stáť od Tatranskej Kotliny až po samotné stredisko. Kolóny boli počas víkendu aj v smere z Bachledovej doliny na poľskú hranicu.


„Počas soboty a nedele (14.-15.10.) k nám prišlo odhadom cez 12.000 ľudí, a to je nápor, ktorý jednoducho nevieme zvládnuť. Nepomohlo ani to, že sme cez týždeň pripravili ďalšie záchytné parkovisko ešte pred vstupom do Bachledovej doliny, kde bolo do 300 parkovacích miest. Hoci máme kyvadlovú dopravu z parkoviska spred strediska Ždiar-Strednica, dve záchytné parkoviská a ľudia parkujú všade po dedine, nedá sa kolónam zabrániť, pretože príjazdová cesta k nám je úzka,“ uviedla hovorkyňa strediska Martina Múdra s tým, že frekventovanú cestu cez Ždiar využíva aj veľa ľudí, ktorí idú do Nového Targu na trhy a turisti smerujúci do Vysokých Tatier.

Chodník nad korunami stromov
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vedenie strediska v tejto súvislosti rokuje s viacerými orgánmi, jednak o vytvorení kruhového objazdu pri vstupe do rezortu a tiež o rozšírení problémovej cesty. Zároveň je v pláne vybudovať aj nové parkovacie miesta. Všetko však bude možné zrealizovať až v priebehu budúceho roka.

„Čakali sme, že záujem bude, u nás v stredisku je 500 parkovacích miest, videli sme počas otvorenia koncom septembra, že tie stačiť nebudú, preto sme sa dohodli s vedením Strednice, že budeme využívať ich ďalších 500 miest, ale ani to nestačilo. Nedalo sa na to už lepšie pripraviť, keďže tu sme v horách a tých rovných plôch na parkovanie je dosť málo,“ zdôraznila Múdra.

Chodník nad korunami stromov
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Polícia odporúča v tejto súvislosti využiť hromadnú dopravu, prípadne si zvoliť na výlet iný deň ako víkend. „Keď každý príde osobným autom, tak tá komunikácia má svoje kapacity a kolónam sa vyhnúť nedá,“ konštatoval krajský policajný hovorca z Prešova Daniel Džobanik. Cez týždeň je denná návštevnosť Bachledovej doliny na úrovni od 2000 do 3000 ľudí, čo sa dá z pohľadu parkovania i dopravy zvládnuť.

„Našim takým odporúčaním pre tých, ktorí chcú ísť na chodník pešo hore, aby využívali parkovisko v Malej Frankovej, kde väčšinou nikdy nebýva problém. Mnoho ľudí o tomto mieste nevie, pretože asfaltová cesta z dediny až pod kopec bola vybudovaná len minulý rok. Treba však rátať s tým, že potom sa ide po lúčnej ceste hore do kopca, čo je náročnejšie pre starších ľudí a rodiny s deťmi. Príjazd pre peších je aj z obce Jezersko, kopec odtiaľ hore je však ešte strmší,“ dodala Múdra s tým, že chodník v korunách stromov bude turistom prístupný celoročne. Momentálne nadpolovičnú väčšinu návštevníkov tvoria Slováci a približne 40 percent je Poliakov. 

Chodník nad korunami stromov
Zdroj: TASR/Milan Kapusta


Galéria

Chodník nad korunami stromov Chodník nad korunami stromov Chodník nad korunami stromov Chodník nad korunami stromov

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Milan Kapusta

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články