Oceňujem navýšenie rozpočtu na obranu, povedal Naď | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Oceňujem navýšenie rozpočtu na obranu, povedal Naď

JJroslav Naď
JJroslav Naď
Zdroj: archív J.N.
07.10.2017 11:36

BRATISLAVA - Vláda SR sa rozhodla napĺňať jej deklarácie o navýšení obranného rozpočtu na úroveň 1,6 percenta v roku 2020 skokovito, čo nie je šťastné riešenie. Na druhej strane treba oceniť navýšenie rozpočtu na obranu. V reakcii na návrh Ministerstva financií (MF)SR o plánovaných obranných výdavkoch na budúci rok to pre TASR uviedol riaditeľ mimovládnej organizácie Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď.


V zmysle návrhu MF SR sú celkové obranné výdavky na budúci rok rozpočtované vo výške 1,22 percenta HDP. "Rozumnejším a z pohľadu obranného plánovania systémovejším by bolo postupné zvyšovanie rozpočtu a teda aj na rok 2018 by sa malo alokovať aspoň 1,3 percenta HDP. Následne v roku 2019 1,45 percenta a v roku 2020 1,6 percenta HDP," povedal Naď.

Ocenil však navýšenie finančných prostriedkov pre obranu. "Aj keď sa stáva smutným pravidlom, že schválený rozpočet je v priebehu roka pravidelne znižovaný. Mohli sme to vidieť minulý rok a tento rok nás to čaká pravdepodobne opäť," upozornil.

Jaroslav Naď verí, že MO SR urobí také opatrenia a kroky, ktoré povedú k systémovému využitiu plánovaného rozpočtu. "Prioritou by mali byť vojaci a civilný personál, modernizácia zastaranej techniky a tiež investície do miestami až katastrofálnej infraštruktúry," skonštatoval. Analytik tiež predpokladá, že MO SR ukončí prebiehajúce tendre a modernizačné projekty.

"Navrhovaný rozpočet MO SR pre rok 2018 na úrovni vyše jednej miliardy eur dáva ministrovi relatívne dobrú východiskovú situáciu, aj keď ten investičný dlh, ktorý dnes má MO SR, je už možno niekde okolo štyroch miliárd eur," dodal Naď.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: archív J.N.

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články