Rozprávkový kšeft! Najväčší biznis Ficovej vlády odhalený, Počiatkov kamarát dostane 70 miliónov | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Rozprávkový kšeft! Najväčší biznis Ficovej vlády odhalený, Počiatkov kamarát dostane 70 miliónov

Branislav Bačík a Peter Žiga
Branislav Bačík a Peter Žiga
Zdroj: SITA
28.09.2017 10:41

BRATISLAVA - Dokonalá rozprávka na slovenský spôsob. To je scenár právnika, ktorý má zinkasovať od štátu desiatky miliónov eur. Nevýhodnú zmluvu s ním podpísal smerácky nominant na čele štátneho podniku. A to nie je všetko. Kontroverzného právnika nafotili v objatí s exministrom Smeru Jánom Počiatkom.


Iba včera vyšiel prieskum, že až tretina mladých chce odísť zo Slovenska. Asi sa niet čomu čudovať, keď čítajú správy, že na Slovensku je možné, aby jeden právnik zarobil na štáte vyše 60 miliónov eur.

Vyhral súd, dostane rozprávkovú odmenu

O čo vlastne ide? Ako je to možné? V júni tohto roka vyhral štát spor o Vodná elektráreň Gabčíkovo (VEG) a nemusí tak platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární (SE). Podľa medializovaných informácií však štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou FNM, má v tejto súvislosti platiť desiatky miliónov eur. konkrétne 64 miliónov, súkromnej advokátskej kancelárii Radomíra Bžána. Kauzu odhalil týždenník Plus 7 dní.

Rozprávkový kšeft! Najväčší biznis
Zdroj: SITA

Súd rozhodoval o tom, či mohol štát od SE ovládaných Enelom prevziať správu nad vodnou elektrárňou bez súhlasu talianskej spoločnosti. Medzinárodná arbitráž vo Viedni rozhodla v prospech Slovenska, ktoré tak nemusí zaplatiť zhruba 700 miliónov eur ako odškodné.

Zmluvu podpísal smerák, nehorázna odmena

Branislav Bačík, nominant Smeru na čele MH Manažment, podpísal v roku 2015 s Bžánovou kanceláriou zmluvu, podľa ktorej nedostane len hodinovú mzdu za právne služby, ale aj odmenu, ktorou je podiel na vyhraných sporoch. Ide o sumu, ktorá vyplýva z vyhlášky o advokátoch, a tá umožňuje vyplatiť až 20 % z vysúdenej sumy. V prílohe zmluvy dohodli zníženie maximálnej odmeny o 45 %.

Branislav Bačík
Rozprávkový kšeft! Najväčší biznis
Zdroj: TASR, SITA

Smerácke prepojenia

Opozícia chce, aby Žiga Bačíka odvolal, inak hrozia, že budú ministra odvolávať v parlamente. Bžána pritom odfotila Pluska, ako sa objíma s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom. Objavil sa aj na oslave smeráčky Renáty Zmajkovičovej.

Bžán chce kompromis

 MH Manažment tvrdí, že údaj o vyplatení 64 miliónov eur nie je správny. "Finálnu odmenu advokátskej kancelárii nemožno potvrdiť, nakoľko v súčasnosti arbitrážny súd rozhoduje o výške trov konania," tvrdí Scarlett Filipovičová z tejto štátnej firmy.

S Bžánom chcú o odmene ešte diskutovať a zohľadnia, či budú musieť platiť trovy. Zníženie odmeny podľa denníka pripúšťa aj Bžán. "Napriek tomu (polovičnej odmene, ako určuje vyhláška) je naša advokátska kancelária pripravená rokovať o znížení odmeny tak, aby sa dosiahol prijateľný kompromis," avizoval.

Ministrovi sa to zdá veľa

Minister hospodárstva Peter Žiga sa necíti byť zodpovedný za zmluvu, na základe ktorej má štát platiť advokátovi desiatky miliónov eur za spor s firmou Enel ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG).

Peter Žiga
Peter Žiga
Zdroj: SITA

Výšku zníženia odmeny pre advokáta však Žiga odmietol spresniť. "Myslím si, že by malo prísť k výraznému zníženiu sumy," doplnil Žiga s pripomenutím, že bol zachránený majetok v objeme minimálne 700 miliónov eur. "Nechám toto na rokovanie MH Manažmentu. V prípade, že nebudú v rokovaní úspešní, som pripravený do procesu vstúpiť aj ja," zdôraznil Žiga.

Žitňanská: je to prehnané

 Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nepovažuje odmenu pre advokátsku kanceláriu za adekvátnu. Domnieva sa, že rokovaním je možné ju znížiť. "Myslím si, že, áno, toto je prehnané. Neviem, ako boli nastavené tie zmluvné podmienky, pravdepodobne príliš veľkoryso, ale stále je to zmluvný vzťah, čiže je tu veľký priestor na rokovanie," uviedla včera po rokovaní vlády.

Je potrebné rokovať o znížení odmeny pre kanceláriu Bžána, myslí si Fico

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že je potrebné rokovať o znížení odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, ktorú má dostať za servis pri spore o prevádzkovanie Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Povedal to po dnešnom zasadnutí Koaličnej rady s tým, že je to vec zodpovedných inštitúcií. Lídri sa dnes téme na rokovaní nevenovali.

"Chcel by som ale pripomenúť, že sme pri Gabčíkove viedli súboj na život a na smrť. A my sme Gabčíkovo vyhrali. Slovensko dnes po bláznivej privatizácii plne ovláda VEG. Hodnota sporu bola viac ako 800 miliónov eur. A štát podľa všetkého vyhrá aj ďalšie žaloby, lebo to boli rôzne neoprávnené majetkové prospechy vo vzťahu k firme, ktorá mala VEG prenajatú," povedal premiér s tým, že na druhej strane súhlasí s každým, kto tvrdí, že treba viesť vážne rokovania a znížiť túto odmenu.

Fico tiež upozornil, že zmluva s kanceláriou Bžána nebola podpísaná na účel Gabčíkova. "Bolo to vysúťažené právne zastupovanie ešte pred sporom o VEG," zdôraznil. Novinárov tiež požiadal, aby sa pozreli aj do minulosti. "Môžem potvrdiť, že v prípade jednej zmenky vo vzťahu k SPP z roku 2002, kedy sme neboli vo vláde, bola odmena vo výške 12,75 percenta. Mňa to zaujíma, opakujem ešte raz a očakávam od vedenia firmy, že budú rokovať o znížení odmeny," dodal.

Aj predseda NR SR Andrej Danko (SNS) je presvedčený, že odmena má byť adekvátna. "Vec sa rieši a určite bude zodpovedne vyriešená. Nechajme to ale na kompetentných, a potom sa k tomu vieme zodpovedne vyjadriť," uzavrel.

V júni tohto roka vyhral štát spor o VEG a nemusí platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární. Štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku (FNM), má v tejto súvislosti platiť desiatky miliónov eur kancelárii Radomíra Bžána ako odmenu za servis pri spore o prevádzkovanie elektrárne.

Opozícia v tejto súvislosti žiada ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), aby odvolal riaditeľa MH manažment Patrika Bačíka. Inak je pripravená odvolávať ministra v parlamente. Žiga informoval, že vyzval vedenie MH Manažmentu, aby rokovalo s právnickou kanceláriou o znížení odmeny. Zároveň povedal, že sa necíti byť zodpovedný za zmluvu, na základe ktorej má štát platiť advokátovi desiatky miliónov eur.

"V žiadnom prípade necítim zodpovednosť za túto zmluvu, ktorá bola podpísaná ešte v roku 2015, keď som pôsobil na úplne inom úrade. Zároveň nemám pocit, že by v tejto veci už bolo niečo vyplatené. Vyzval som vedenie MH Manažmentu, bývalého Fondu národného majetku (FNM), aby rokoval s právnickou kanceláriou o znížení odmeny," povedal šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Výšku zníženia odmeny pre advokáta však Žiga odmietol spresniť. "Myslím si, že by malo prísť k výraznému zníženiu sumy," doplnil minister s pripomenutím, že bol zachránený majetok v objeme minimálne 700 miliónov eur. "Nechám toto na rokovanie MH Manažmentu. V prípade, že nebudú v rokovaní úspešní, som pripravený do procesu vstúpiť aj ja," zdôraznil Žiga.

Bačík podpísal v roku 2015 s Bžánovou kanceláriou zmluvu, podľa ktorej nedostane len hodinovú mzdu za právne služby, ale aj odmenu, ktorou je podiel na vyhraných sporoch. Ide o sumu, ktorá vyplýva z vyhlášky o advokátoch, a tá umožňuje vyplatiť až 20 percent z vysúdenej sumy. V prílohe zmluvy dohodli zníženie maximálnej odmeny o 45 percent. MH Manažment tvrdí, že údaj o vyplatení 64 miliónov eur nie je správny. "Finálnu odmenu advokátskej kancelárii nemožno potvrdiť, nakoľko v súčasnosti arbitrážny súd rozhoduje o výške trov konania," napísala Denníku N Scarlett Filipovičová z tejto štátnej firmy. S Bžánom chcú o odmene ešte diskutovať a zohľadnia, či budú musieť platiť trovy.

Zníženie odmeny podľa denníka pripúšťa aj Bžán. "Napriek tomu (polovičnej odmene, ako určuje vyhláška) je naša advokátska kancelária pripravená rokovať o znížení odmeny tak, aby sa dosiahol prijateľný kompromis," avizoval.

"Astronomická odmena advokátskej kancelárii v potenciálnej čiastke 77 miliónov EUR, na ktorú sa všetci nedobrovoľne poskladáme, je len ďalšou ukážkou z dlhého zoznamu plytvania po slovensky. Desiatky miliónov by pritom značne prispeli k riešeniu problémov v školstve, zdravotníctve či v doprave," reaguje na škandál šéf Siete Ivan Zuzula.

Podobne nezodpovedné a nemorálne správanie sa považuje #Sieť za neprijateľné. "Vyžadujeme okamžité zavedenie hmotnej zodpovednosti, ktorá je minimálnym štandardom fungujúceho štátu. Radi by sme pripomenuli, že existujú aj krajiny, v ktorých má podobné správanie sa omnoho drastickejšie dôsledky. Napríklad v Singapure by podobnú zmluvu zrejme žiadny úradník nepodpísal, lebo by to bola tá posledná vec, ktorú by v živote urobil," tvrdí Zuzula.


Galéria

Branislav Bačík a Peter Branislav Bačík Peter Žiga Peter Žiga

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, TMZ
FOTO: SITA/archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články