Hrozivý prieskum! Mladí Slováci toho majú dosť, väčšina z nich sa rozhodla k radikálnemu riešeniu | Topky.sk

Sobota, 21. júl 2018. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Hrozivý prieskum! Mladí Slováci toho majú dosť, väčšina z nich sa rozhodla k radikálnemu riešeniu

Zábery z protikorupčného protestu
Zábery z protikorupčného protestu, Zdroj: topky
27.09.2017 13:00

BRATISLAVA – Mladí ľudia na Slovensku nedôverujú vláde, parlamentu ani politikom, svoj vplyv na politické dianie považujú za minimálny a až tretina z nich sa plánuje usadiť v zahraničí. Vyplýva to z prieskumu Rady mládeže Slovenska (RmS) v krajinách Visegrádskej štvorky.


Na Slovensku sa na ňom zúčastnilo 700 mladých vo veku od 15 do 24 rokov. "Mladých sme sa pýtali, ako sa cítia vo svojej krajine, aké majú predstavy o svojej budúcnosti, či majú vplyv na fungovanie spoločnosti a ako sa politicky angažujú,“ povedala dnes novinárom Katarína Čavojská z RmS.

Hrozivý prieskum! Mladí Slováci
Zdroj: RmS

Prieskum zistil, že mladí Slováci najviac dôverujú prezidentovi (59 percent), asi polovica z nich dôveruje samosprávam a polícii. Viac než 80% z nich nedôveruje vláde a parlamentu, 67% nedôveruje súdom. Mládež vidí zmysel v iniciatívach mimo politického systému, 69 percent opýtaných dôveruje mládežníckym a študentským aktivitám. Až 43 percent je presvedčených, že nemajú vplyv na fungovanie štátu. "Je znepokojujúce, že mladí ľudia sa cítia vylúčení zo spoločnosti, necítia podporu ani záujem štátu," konštatovala Čavojská.

Vyše 86 percent mladých podľa prieskumu o politike a verejnom dianí diskutuje, najmä s priateľmi a rodinou, ich aktívna účasť na verejnom živote je však nízka. Najviac mladých (24 percent) sa zúčastňuje na dobrovoľníckych aktivitách, len osem percent sa niekedy zúčastnilo na verejnom zhromaždení alebo demonštrácii. Nízka je aj ich politická aktivita v online priestore. Asi štvrtina zdieľa články s politickým obsahom, web stránky politických strán však mladí Slováci navštevujú len minimálne.

Hrozivý prieskum! Mladí Slováci
Zdroj: RmS

Hrozivý prieskum! Mladí Slováci
Zdroj: RmS

"Mladí sa cítia frustrovaní, nevypočutí, vylúčení. Cítia, že politika ide mimo nich,“ zhrnula Čavojová. Dodala, že výsledkom týchto pocitov je pasivita, odchod z krajiny či v horšom prípade príklon k extrémizmu. Jedným z dôvodov je podľa nej rozpor medzi očakávaniami a tým, čo im tento štát ponúka. "Riešenie ich politickej frustrácie a alarmujúcej nedôvery vidíme jednoznačne v systematickom zapájaní mladých do politických rozhodnutí," uzavrela.

Prieskum uskutočnila RmS v spolupráci s Českou radou mládeže a maďarskou organizáciou Rubeus v dňoch 3. až 17. júla. Zúčastnilo sa na ňom asi 700 respondentov z každej krajiny V4. Prieskum koordinovala agentúra FOCUS a finančne ho podporil Visegrádsky fond.


Galéria

Zábery z protikorupčného protestu

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, AMaj
FOTO: Topky/Martin Bublavý, Rada mládeže pre Slovensko

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články