ZVRAT v kauze Bašternák! Kontroverzný podnikateľ sa dosmial, prvýkrát bude pykať | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

ZVRAT v kauze Bašternák! Kontroverzný podnikateľ sa dosmial, prvýkrát bude pykať

Zdroj: Ján Zemiar, SITA
31.07.2017 14:30

BRATISLAVA - Už je zrejme jasné, prečo sa kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák napojený na špičky Smeru zbavuje majetku a svojho luxusného Bugatti Veyron. Finančná správa mu našla vo firmách miliónové daňové nedoplatky. Okázalý životný štýl zrejme načas skončí. Suma, ktorú má doplatiť, je poriadne vysoká.


Polícia preverovala celý reťazec spoločností, kde figuroval Bašternák. Finančná správa potvrdila pre televíziu Markíza, že už niektoré daňové kontroly uzatvorila. Ide o konkrétne dve kontroly, ale hovorkyňa finančnej správy pre televíziu neprezradila viac detailov. Dokopy ho kontrolujú až v 30-tich prípadoch.

Bytovka Five Star Residence
obytny dom  FIVE
Zdroj: foto Ján Zemiar

9 miliónov, a to nie je všetko

Podľa televízie má ísť o nedoplatky na daniach vo výške 9 miliónov eur. Časť týchto peňazí má súvisieť s kontroverzným komplexom Five Star Residence. Zvyšok sa má týkať iných obchodov. Tie firmy, ktoré nezaplatili dane, musia tak urobiť do 30 dní.

V tejto luxusnej vile pri bratislavskom Slavíne býva Bašternák
ZVRAT v kauze Bašternák!
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Podľa informácií ekonomického týždenníka Trend sa podnikateľ zbavuje majetku, sťahuje z firiem a predával aj superluxusné Bugatti Veyron. Navyše, vôbec nemusí ísť o konečnú sumu, ktorú budú musieť firmy spájané s Bašternákovým menom doplácať.

ZVRAT v kauze Bašternák!
Zdroj: carimpex.sk

Trestnoprávna rovina je otázna

Stále však nie je jasné, či konanie v Bašternákovom prípade bude pokračovať v trestnoprávnej rovine. „V uvedenej veci obvinenej osoby L. B. nebolo doposiaľ ukončené vyšetrovanie. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Prezídia Policajného zboru naďalej vykonáva úkony prípravného konania v zmysle Trestného poriadku. Doposiaľ nebol obvineným využitý inštitút účinnej ľútosti v zmysle Trestného zákona,“ povedal hovorca policajtov Martin Wäldl.

ZVRAT v kauze Bašternák!
Zdroj: Jan Zemiar

Bašternák si v minulosti uplatnil neprimeraný odpočet daní vo výške približne dva milióny eur v súvislosti s bytmi v komplexe Five Star Residence. Polícia v tejto veci začala minulý rok trestné stíhanie a vykonala niekoľko prehliadok.

V Bašternákovom luxusnom sídle Bonaparte dodnes býva premiér Robert Fico. Ten si teraz hľadá nové bývanie. V Bonaparte vlastní byt aj exminister dopravy Ján Počiatek. V minulosti podiel v Bašternákovej firme kúpil aj minister vnútra Robert Kaliňák.


Galéria

Bytovka Five Star Residence V tejto luxusnej vile

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: Topky/Ján Zemiar, archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články