Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Príroda ukazuje svoju silu: V niektorých okresoch hrozia povodne, Tatry sú spustošené!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
06.03.2017 18:10

BRATISLAVA - Na niektorých miestach východného Slovenska hrozia povodne z topiaceho sa snehu a trvalého dažďa. V okresoch Bardejov, Humenné a Sobrance platí výstraha prvého stupňa. O stupeň vyššia je v okresoch Trebišov a Michalovce. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.


Po víkendovom vetre (4.-5.3.) ostalo v Tatranskom národnom parku (TANAP) na území v správe Štátnych lesov TANAP-u ležať ďalších približne 6400 metrov kubických (m3) dreva, čo je viac ako 8500 stromov. Škody sú vyčíslené zhruba na 5800 eur. 

"Poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, kde vietor podľa prvotných odhadov polámal alebo vyvrátil celkovo 6000 m3 dreva," uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabian. Najviac zasiahnuté bolo ústie Javorovej a Širokej doliny, kde popadané stromy odrezali cestu k obom horárňam. Zatiaľ čo v Tatranskej Javorine náporom silného vetra podľahlo okolo 2000 m3 dreva, ochranný obvod Podspády odhadol objem kalamity na 4000 m3. Zvyšných 400 m3 predstavujú škody, ktoré nahlásili z ochranných obvodov Oravice a Habovka. 

Ďalšie škody na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAP-u spôsobil vietor na účelových zariadeniach, poškodené boli nielen turistické smerovníky, pútače, ale aj oplotenie. Zničená bola aj terénna stanica v Bobrovci a snehová jama v Tatranskej Javorine.

"Pracovníci sú oddnes rána v teréne a snažia sa sprístupniť všetky úseky stromami zatarasených lesných ciest. Obozretní by mali byť aj návštevníci, ktorí musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na turistických chodníkoch nachádzať aj vetrom vyvrátené stromy či konáre", uviedla koordinátorka pre vonkajšiu komunikáciu Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová. 

Vietor v Tatranskom a Pieninskom národnom parku vyčíňal aj 24. februára. Jeho náporom vtedy neodolalo takmer 2000 živých stromov, čo predstavuje 1335 m3 dreva. Škody na účelových zariadeniach a budovách vtedy odhadli na 3000 eur. 

Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvú tohtoročnú búrku

Meteorológovia zaznamenali na Slovensku na hraniciach okresov Revúca a Rožňava prvú tohtoročnú búrku. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Za zvlneným studeným frontom, ktorý v noci priniesol na územie Slovenska aj výdatnejšie zrážky, sa oblačnosť zmenšila len nakrátko, a to predovšetkým na západe Slovenska. "Už v priebehu dopoludnia sme pozorovali rýchly vývoj kopovitej oblačnosti a na hraniciach okresov Revúca a Rožňava sme dokonca zaznamenali búrku, ktorá je pravdepodobne prvá v tomto roku," priblížili meteorológovia. Na sociálnej sieti upozornili aj na výskyt búrky v Košiciach.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články