Príbeh hrdinu! Mladíkovi z Kene zostane Slovensko navždy v srdci: Urobil však vážne rozhodnutie | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Príbeh hrdinu! Mladíkovi z Kene zostane Slovensko navždy v srdci: Urobil však vážne rozhodnutie

Benson s prezidentom
Benson s prezidentom
Zdroj: Facebook
20.02.2017 15:38

BRATISLAVA - Z najchudobnejšieho slumu rovno na medicínu. Mladý Keňan Benson by dnes zrejme nemal bohvieaké vyhliadky do života, keby ho nestretlo veľké šťastie. Aj vďaka vlastnej usilovnosti dnes študuje na Slovensku. Jeho životný príbeh môže slúžiť ako vzor pre mnohých. Čo hovorí na život v Bratislave a aké má plány do budúcna?


Slovensko poskytuje podľa údajov ministerstva školstva v tomto školskom roku zahraničným študentom 48 štipendií, pričom šesť štipendistov pochádza z Kene. Jedným z nich je Benson Kioko Kiamba, mladý muž z Nairobi, ktorý vyrastal v chudobných pomeroch v slumoch Mukuru. Skromne si nemyslí, že v škole bol obzvlášť šikovný, ale už vtedy mal jasný cieľ. "Mojím cieľom bolo odsťahovať sa zo slumu a venovať všetok svoj čas štúdiu," uviedol Benson, pričom dodal, že najviac ho v tom podporoval sám život. Napriek neľahkej situácii dosahoval výborné výsledky.

Z ulice do školy

Spomedzi mnohých adeptov a napriek náročnému výberu dostal jedno zo šiestich štipendií pre zahraničných študentov. V súčasnosti študuje medicínu v Bratislave. "Momentálne je v treťom ročníku, no plánuje sa vrátiť naspäť, chce pomôcť svojej vlasti. Presne takéto prípady pomoci konkrétnym ľuďom sú najkrajšími príkladmi nielen pomoci, ale aj budovania vzťahov medzi jednotlivými krajinami," uviedol o študentovi prezident SR Andrej Kiska počas svojej pracovnej návštevy Kene.

Benson a jeho rodina
Príbeh hrdinu! Mladíkovi z
Zdroj: Facebook

Keby však nestretol sestru Mery z Írska, do školy by pravdepodobne nechodil ani on. Tá chodí po slumoch a vyťahuje deti z ulice do školy. To sa stalo aj Bensonovi. Onedlho sa stal z neho najlepší žiak školy. Jeho talent zaujal aj Slovákov, ktorí v Keni pôsobia. Pomohli mu aj Slováci ako Marián Čaučík z mimovládnej organizácie eRko.

Matka sa stará o 8 súrodencov

Benson letel spolu so slovenským prezidentom do Kene, a tak sa po niekoľkých rokoch opäť stretol so svojou mamou, ktorá sa stará o jeho ôsmich súrodencov a jej chorého brata. Predáva zeleninu, pričom mesačne musí vystačiť s príjmom nižším ako 40 eur. Andrej Kiska povedal, že rozhovor s Bensonom bol pre neho jedným z najkrajších momentov pracovnej cesty v Keni. "S mamou a súrodencami sa teraz videl prvýkrát po štyroch rokoch. Nemá peniaze na to, aby mohol chodiť domov. Hovorí, že situácia sa tu zhoršila. Je v treťom ročníku medicíny, vie, že musí doštudovať, ale cíti, že rodina ho potrebuje už teraz. Denne," napísal prezident.

Jeho predchádzajúce slová potvrdil i samotný budúci doktor. "Po ukončení štúdia medicíny sa chcem vrátiť do Kene, aby som mohol pomáhať druhým." Na špecializácii mu až tak nezáleží, najviac má však rád deti, preto by sa chcel venovať pediatrii.

Príbeh hrdinu! Mladíkovi z
Zdroj: Facebook

Stretáva sa s rasizmom

Benson priznal, že na Slovensku to nemal ľahké ani na začiatku, no ani v súčasnosti. Napriek rokom, ktoré tu žije, sa stretáva s rasistickými prejavmi. Na živobytie si privyrába rôznymi brigádami.

Ťažké zvykanie na slovenské jedlo

Ako sám vraví, našiel si však mnohých kamarátov a známych. Problém mu robilo i slovenské jedlo. "Na slovenské jedlo som si zvykal veľmi dlho. Neviem povedať, ako dlho, jedol som ryžu, pretože je medzinárodná," priznal Benson. Dodal však, že keď opustí Slovensko, najviac mu bude chýbať kurací rezeň. Zároveň zdôraznil, že ani slovenský jazyk pre neho nebol ľahký, napriek tomu, že v súčasnosti už ním aktívne rozpráva.

Kiska mu verí a myslí si, že takí ako on, menia svet. "Si veľký bojovník. Takí ako ty menia svet," zakončil prezident.


Galéria

Benson s prezidentom Benson a jeho rodina

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, TMZ
FOTO: SITA, Facebook/Andrej Kiska

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články