Slovensko čaká druhé predsedníctvo v Rade EÚ: Vieme, kedy opäť prevezmeme štafetu | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Slovensko čaká druhé predsedníctvo v Rade EÚ: Vieme, kedy opäť prevezmeme štafetu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
30.07.2016 09:40

BRATISLAVA - Slovensko bude opäť predsedať Rade EÚ od januára do júna 2030. Rada EÚ prijala v utorok (26. júla) rozhodnutie o poradí predsedajúcich štátov už bez Veľkej Británie. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.


Určila tak poradie predsedníctiev až do konca roka 2030, pričom pôvodný návrh bol len do 2020. Zástupcovia členských krajín EÚ rozhodli, že Estónsko prevezme v druhej polovici roka 2017 predsedníctvo v Rade EÚ namiesto Británie. Tá vzhľadom na očakávané vystúpenie z bloku stratila záujem o túto úlohu. 

Pôvodne malo byť Estónsko predsedníckou krajinou hneď po Británii, teda v období od januára do júna 2018. Členovia EÚ sa však dohodli, že o pol roka posunú aj predsedníctva všetkých ďalších krajín nasledujúcich na zozname po Estónsku, a to až do roku 2020, keď túto sériu v prvom polroku neplánovane zavŕši Chorvátsko. 

V roku 2007, keď sa prijalo Rozhodnutie Rady, ktorým sa určuje poradie pri vykonávaní predsedníctva Rady, Chorvátsko ešte nebolo členským štátom, preto sa v pôvodnom návrhu s ním ešte nepočítalo. V prípade, ak sa nevyskytne opäť nejaká nečakaná udalosť, Rada bude musieť prijať ďalšie rozhodnutie o poradí do 31. decembra 2029.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články