°C

Sobota, 31. október 2020. Meniny má Aurélia, zajtra Denisa.

Nemecké médiá bijú na poplach: Merkelová totálne izolovaná, vzbura strednej Európy!

Angela Merkelová má hlavu v smútku. Kritizujú ju aj nemecké médiá.
Angela Merkelová má hlavu v smútku. Kritizujú ju aj nemecké médiá.
Zdroj: SITA
17.02.2016 03:00

BRATISLAVA - Vzbura proti Merkelovej. Nemecké médiá a komentátori hodnotia výsledky stretnutia lídrov krajín V4 ako tvrdú reakciu voči nemeckému diktátu. Zároveň kritiku schytala aj samotná Merkelová. Je na čase, aby Nemecko zmenilo politiku a Merkelová prestala byť taká zanovitá, píšu komentátori.


Krajiny Vyšegrádskej skupiny (V4) sa na pondelkovom summite v Prahe jasne postavili proti politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v utečenecké kríze. Zhodujú sa na tom komentátori v nemeckých médiách. Podľa nich je Nemecko v Európskej únii so svojím postojom stále izolovanejšie.

"Štyria proti Merkelovej. Povstanie proti nemeckej utečeneckej politike," otvára svoj komentár bonnský denník General-Anzeiger. Podľa neho Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko zjednotili v Prahe svoju pozíciu v utečenecké kríze a chystajú sa na stret s "koalíciou ochotných krajín", ktoré nemeckú kancelárku podporujú. "Čoskoro sa všetci bojovníci stretnú pri okrúhlom stole na summite. Nájde sa tam európske riešenie? Alebo sa rozídu roztrieštení?" pýta sa denník.

V4 podnikla vzburu
Na mimoriadnom summite V4
Zdroj: SITA

"Štyri východoeurópske členské krajiny EÚ organizujú odpor proti utečeneckej politike kancelárky," napísal denník Tagesspiegel. "Spolku vytvorenému pred 25 rokmi v maďarskom meste Visegrád vtedy išlo o bezproblémovú integráciu do EÚ. Teraz sa usiluje predovšetkým o to vymedziť sa proti nemeckému kurzu v utečeneckej politike," uviedol denník.

"Všetky významné východoeurópske štáty využívajú višegrádske fórum, aby sa postavili proti kancelárkinej utečeneckej politiky. Pre Angelu Merkelovú je zlé, že spolu s nimi budú na nadchádzajúcom summite hlasovať proti Nemecku aj ďalší Európania," napísal denník Die Welt.

Na mimoriadnom summite V4
Zdroj: SITA

"Nikdy v minulosti Berlín tak arogantne nezanedbával záujmy svojich partnerov v EÚ. Kancelárke za to v Bruseli vystavia účet," napísal denník o nadchádzajúcom summite. "Od vzniku Európskeho spoločenstva ešte nikdy nebola Spolková republika v Európe tak izolovaná. Na vine je z veľkej miery zanovitosť Merkelovej," uviedol tiež Die Welt.

"S ohľadom na európsku stabilitu je najvyšší čas, aby (nemecká) vláda zmenila svoju politiku a prešla od morálneho velikášstvo k umiernenosti a k ​​pragmatizmu," uzavrel denník.


Galéria

Angela Merkelová má hlavu V4 podnikla vzburu Na mimoriadnom summite V4

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články