Zastrašuje vláda štrajkujúcich učiteľov? Viaceré školy odstúpili od protestov | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Zastrašuje vláda štrajkujúcich učiteľov? Viaceré školy odstúpili od protestov

Protestné zhromaždenia nespokojných učiteľov
Protestné zhromaždenia nespokojných učiteľov
Zdroj: SITA
23.01.2016 11:29

BRATISLAVA - Iniciatíva slovenských učiteľov protestuje proti všetkým formám zastrašovania a nátlaku na pedagógov, ktorí sa rozhodli štrajkovať.


Zdôrazňuje pritom, že právo na štrajk vyplýva z Ústavy SR a nikto nemôže toto právo akýmkoľvek spôsobom obmedzovať. Iniciatíva to uvádza vo svojom vyhlásení, ktoré poskytol Ľubo Lanátor z iniciatívy.

"Sme rozhorčení, že v demokratickom štáte existuje snaha potlačiť prejavy nespokojnosti so súčasnými pomermi prostredníctvom neetických praktík hraničiacich s nezákonnosťou. Vyzývame učiteľov, aby sa nenechali zastrašiť, zotrvali vo svojom odhodlaní a aby zverejňovali akékoľvek aktivity, snažiace sa ohroziť blížiaci sa štrajk," dodáva iniciatíva s tým, že v posledných dňoch dostala viacero žiadostí o zrušenie registrácie k účasti na štrajku, ktoré boli neodôvodnené alebo sprevádzané správami plnými strachu. 

Iniciatíva tvrdí, že jej prišli desiatky upozornení na zastrašovanie učiteľov, či nátlak, aby odstúpili od štrajku. "Nátlak a zastrašovanie má rôzne formy. Od tvrdenia, že štrajk je údajne nezákonný, cez odôvodnenia, že štrajk môže ohroziť budúcu existenciu školy, zamestnanosť učiteľov, jej meno na verejnosti, možnosti získania financií pre školu, až po citové vydieranie, že štrajkom učitelia škodia deťom či svojim riaditeľom. Riaditelia škôl sú zvolávaní na porady, kde sú zriaďovateľmi pokarhaní za nezvládnutú situáciu, ak učitelia na ich škole vstupujú do štrajku. Taktiež sú usmerňovaní, aby za každú cenu zabezpečili na škole vyučovanie," dodáva iniciatíva s tým, že učitelia z jednej považskobystrickej školy dnes dostali na podpis tlačivo, že dobrovoľne odstupujú od štrajku. 

Na ďalšej považskobystrickej strednej škole dnes učitelia vypĺňali tlačivo, kde mali zaznačiť predbežný predpoklad skončenia štrajku, údajne pre potrebu opätovného prihlásenia do zdravotnej poisťovne. Riaditelia podľa iniciatívy telefonicky a mailmi požadujú od Iniciatívy slovenských učiteľov, aby z internetovej stránky www.isu.sk odstránila údaj o tom, že sa učitelia z ich školy chystajú zapojiť do štrajku, prípadne sa snažia zistiť, kto ich školu zaregistroval.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články