Jedna z najhnusnejších budov v Bratislave konečne zmizne: FOTO Ako sa zmení nábrežie Dunaja | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Jedna z najhnusnejších budov v Bratislave konečne zmizne: FOTO Ako sa zmení nábrežie Dunaja

Takto bude vyzerať budova Slovenskej národnej galérie po rekonštrukcii.
Takto bude vyzerať budova Slovenskej národnej galérie po rekonštrukcii., Zdroj: SNG
21.01.2016 18:00

BRATISLAVA - Havarijný stav Slovenskej národnej galérie sa po dlhých rokoch vedenie konečne odhodlalo vyriešiť, a to rozsiahlou rekonštrukciou. Budova, ktorá neodmysliteľne dotvára tvár nábrežia, tak dostane nový šat. Prinášame vám pohľad na to, ako bude SNG vyzerať po rekonštrukcii, ktorá bude stáť necelých 49 miliónov eur.


"Pre návštevníkov, ale aj obyvateľov mesta je to celý modernizovaný areál na nábreží s pasážami a zariadeniami pre verejnosť. Investičná akcia definovaná ako modernizácia, rekonštrukcia a dostavba zahŕňa práce na 27 386 m2 nadzemnej a podzemnej podlažnej plochy a dotýka sa mnohých existujúcich a niektorých novopostavených stavieb," informovala Bohdana Hromádková, hovorkyňa Slovenskej národnej galérie.

Takto bude vyzerať budova
Zdroj: SNG

​Návštevníci SNG sa tak môžu tešiť na vynovených 1800 m2 depozitárnych priestorov, 5385 m2 výstavnej plochy rôzneho charakteru, kongresovú sálu, viacúčelovú halu, park na nádvorí, obnovenú administratívnu budovu, moderný archív výtvarného umenia, reštaurátorské ateliéry či modernú knižnicu výtvarného umenia. Okrem toho sa budú rekonštruovať garáže, podzemné sklady aj strojovne.

Takto bude vyzerať budova
Zdroj: SNG

"Výsledkom bude moderná otvorená kultúrna inštitúciu nielen po stránke jej vzhľadu, ale najmä vnútorným obsahom a prevádzkou a sprístupnením bohatého zbierkového fondu a ponuky rôznorodých programov pre široké spektrum publika," doplnila Hromádková spolu s informáciou o tom, že v pondelok 18. januára odovzdali stavenisko dodávateľovi, teda konzorciu Hornex – Strabag.

Takto bude vyzerať budova
Zdroj: SNG

V zmluve uzavretej ešte koncom decembra minulého roka riaditeľkou Alexandrou Kusou sa dodávateľ zaviazal dokončiť akciu do troch rokov, ako si práce naplánuje je však v jeho kompetencii. Rekonštruovať sa bude podľa návrhu ateliéru Architekti BKPŠ Kusý – Paňák, ktorý vznikol ešte v roku 2005. Tento návrh však rešpektuje všetky funkčné nároky.

Takto bude vyzerať budova
Zdroj: SNG

Takto bude vyzerať budova
Zdroj: SNG

Práce na obnove a modernizácii budovy zatiaľ nemajú pre návštevníkov galérie priniesť žiadne obmedzenia. V prevádzke tak naďalej ostávajú výstavné priestory v Esterházyho paláci na Nám. Ľ. Štúra, kde sa aktuálne nachádza výstava Uchovávanie sveta, Martin Kollár a Nestex – stála expozícia starého umenia. V prevádzke sú aj kníhkupectvo Ex Libris a kaviareň Berlinka. 

Takto bude vyzerať budova
Zdroj: SNG


Galéria

Takto bude vyzerať budova Takto bude vyzerať budova Takto bude vyzerať budova Takto bude vyzerať budova Takto bude vyzerať budova Takto bude vyzerať budova Takto bude vyzerať budova

Nástroje k článkuZDROJ: bap
FOTO: SNG

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články