Hygienici posielajú do rómskych osád letáky ako predchádzať chrípke | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Hygienici posielajú do rómskych osád letáky ako predchádzať chrípke

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
28.09.2015 06:54

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR posiela do rómskych osád špeciálne letáky o chrípke a kliešťovej encefalitíde. V spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) tak chce zvýšiť prevenciu a informovanosť. Napísané sú v slovenskom a rómskom jazyku, majú obrázkový návod.


Chrípková sezóna začína začiatkom októbra, v tomto období ešte možno natrafiť aj na kliešte. Letáky vyšli v počte 700 kusov, distribuovať ich bude 12 regionálnych úradov, ktoré majú vo svojej pôsobnosti najviac rómskych osídlení. O letáky prejavili záujem z novín Rómsky nový list. Tlač informačných materiálov financovala Kancelária WHO na Slovensku.

"Je to jedna z ciest, ako sa môžu tieto informácie dostať do osád i na verejnosť," uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Materiály budú Rómom distribuovať komunitní pracovníci. V regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) sú podľa Skalickej k dispozícii bezplatné poradne zdravia, odborníci uskutočňujú aj viacero výjazdov priamo do miest. V prípade epidémií cestujú priamo do postihnutých oblastí a vysvetľujú verejnosti protiepidemické opatrenia.

Materiály sú dostupné aj v elektronickej podobe na stránke úradu. Hygienici ich pre informáciu zaslali aj verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej a splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity Petrovi Pollákovi.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstockphotos.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články