Ďalšia rana podsvetiu na východe: Verdikt v procese s obávaným strelcom Róbertom Nigutom | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Ďalšia rana podsvetiu na východe: Verdikt v procese s obávaným strelcom Róbertom Nigutom

 Róbert Nigut
Róbert Nigut
Zdroj: SITA
17.09.2015 15:44

BANSKÁ BYSTRICA - Pred dvomi rokmi otriasla Slovenskom streľba na Jahodnej v Košiciach. Útok je pripisovaný vybavovaniu si účtov miestneho podsvetia. Na 25 rokov väzenia s maximálnym stupňom stráženia odsúdil dnes Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici údajného člena Okoličányho gangu Róberta Niguta za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu a nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Obeť mal zavraždiť na objednávku.


Proces sa začal len v stredu a keďže obžalovaný je už dva roky na úteku, súd konal voči nemu ako ujdenému. Je na neho vydaný európsky i medzinárodný zatýkací rozkaz.

Nigutovi hrozilo až doživotie, ale ako konštatoval predseda senátu, "nebola preukázaná nutnosť ukladať trest na doživotie". Obhajca Ján Cáfal žiadal oslobodenie Niguta spod obžaloby, pretože "nesúhlasili sme s dôkaznou situáciou tak, ako bola vykonaná". Podľa jeho názoru sa nepodarilo preukázať vinu klienta. Priamo v súdnej sieni podal odvolanie voči rozsudku aj čo do výroku o vine aj o treste. O ňom bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa vzdal práva na odvolanie. V záverečnej reči navrhoval pre obžalovaného trest, aký napokon aj dostal. "Súd na dnešnom hlavnom pojednávaní uznal Róberta N. vinným v zmysle podanej obžaloby. S takým výrokom a rozhodnutím som spokojný. Bolo vydané v súlade s mojím návrhom," konštatoval prokurátor po vynesení verdiktu.

"V prípade, ak bude zistené miesto aktuálneho pobytu Róberta N. a bude dopravený na územie Slovenskej republiky, má právo požiadať o preskúmanie takého rozhodnutia," reagoval prokurátor na otázku v súvislosti s procesom i rozsudkom v neprítomnosti odsúdeného. V istom prípade môže požiadať aj o opätovné prejednanie kauzy.

Streľba na Jahodnej

Róbert Nigut bol súdený v prípade nedokonanej vraždy z augusta roku 2013, ku ktorému došlo pri Jahodnej blízko Košíc. Poškodený Marián K., ktorý mal byť obeťou streľby, na pojednávaní podrobne vypovedal o dni, keď na neho počas jazdy strieľali z idúceho auta. Tri rany zo samopalu ho zasiahli do hrudníka a tváre. Stihol ujsť a zachrániť sa. Dnes je pod policajnou ochranou. Obžalovaného pred senátom usvedčoval vodič auta, z ktorého Nigut strieľal. Ako uviedol svedok Gabriel H., dva pokusy o likvidáciu Mariána K., ktoré ho "mali dať dolu", nevyšli.

"Róbert N. strieľal z okna auta. Vypálil niekoľko dávok a potom začal nadávať, pretože sa mu zasekla zbraň. On mal na hlave kuklu. Ja som mal masku, takú detskú s tvárou človeka ako na Halloween," vypovedal svedok k tretiemu pokusu. O chvíľu na to havarovali. Podľa Gabriela H. mu Nigut zakryl oči. Keď sa zranený v aute prebral, jeho kumpán tam už nebol. Odvtedy je na úteku. Pred súdom tiež potvrdil, že obžalovaný mal vraždiť na objednávku.

Motívom mali byť peniaze - 400 tisíc eur, ktoré poškodený Marián K. žiadal od svojho "kamaráta z dediny". Získali ich podvodom s autami a železným šrotom. Ten Niguta poznal a postaral sa o neho, keď prišiel z väzenia.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, miš
FOTO: Archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články