Štvrtok, 23. marec 2023. Meniny má Adrián, zajtra Gabriel.

Ministerstvo investuje 64 miliónov do integrácie Rómov, chce zvýšiť ich životnú úroveň

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra plánuje pomôcť obciam, ktoré sa snažia o integráciu Rómov žijúcich na okraji spoločnosti. Na riešenie problémov súvisiacich s ich nízkou životnou úrovňou sprostredkuje prvé finančné zdroje vo výške 64 miliónov eur. Neskôr by mali pribudnúť aj ďalšie financie.


"Peniaze budú slúžiť aj na odstraňovanie segregácie Rómov vo vzdelávaní. Posilní sa predškolská príprava rómskych detí. Pomoc pre obce sa bude sústreďovať tiež na zlepšovanie spolužitia s väčšinovým obyvateľstvom prostredníctvom terénnej sociálnej práce a na zlepšenie kvality zdravia, bývania a dostupnosti pracovných príležitostí," uviedol minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Zvýšiť vzdelanostnú úroveň a zabezpečiť prístup k inkluzívnemu vzdelávaniu členov rómskych komunít plánuje ministerstvo cez Operačný program Ľudské zdroje. Predškolská príprava rómskych detí má podľa Kaliňáka zabrániť neopodstatnenému zaraďovaniu do špeciálnych škôl. 

Investície v oblasti vzdelávania pôjdu napríklad aj na činnosti asistentov učiteľa, aktiváciu rodičov rómskych detí, podporu ich spolupráce s pedagógmi, ale aj na rozšírenie a budovanie kapacít inkluzívnych materských škôl.

Projekty zvýšia aj kvalitu života obyvateľov pri rómskych komunitách, tvrdí Kaliňák. Overené aktivity treba podľa neho smerovať práve do obcí s marginalizovanými rómskymi komunitami, kde je najvyšší stupeň sociálno-ekonomickej podrozvinutosti a zároveň prejavujú aktívny záujem o riešenie problémov.

Národný projekt Zdravé komunity, ktorý pripravilo ministerstvo zdravotníctva, bude zase zabezpečovať prevenciu zdravia a šírenie zdravotnej osvety vo vyše 250 lokalitách. Asistenti zdravotnej osvety budú lekárom pomáhať zvyšovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Témy bývanie, vzdelanie a práca bude v 150 obciach s najväčšou mierou podrozvinutosti riešiť Národný projekt Take away.

"Cieľom je dosiahnuť zvýšenú dostupnosť služieb zamestnanosti, zvýšenie finančnej gramotnosti či vysporiadanie pozemkov, ktoré je nevyhnutné k zlepšeniu podmienok bývania v rómskych komunitách," povedal Peter Pollák, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Aby boli podľa neho prostriedky z fondov EÚ využívané účelne, bude sa realizovať aj projekt zameraný na monitorovanie a hodnotenie opatrení na integrovanie Rómov.

Rezort vnútra v tomto programovom období podporí aj projekty na zlepšenie kvality bývania a komunitnej infraštruktúry vrátane rozšírenia kapacity škôlok a tiež prístupu k pitnej a úžitkovej vode a systému odvozu komunálneho odpadu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články