Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

Podvodník obral neuveriteľným trikom štát o peniaze: Úradník mu poslal pol milióna za toaleťáky

Danka Kapucianová podala trestné oznámenie.Galéria fotiek (2)
Danka Kapucianová podala trestné oznámenie.
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Metodicko-pedagogické centrum (MPC) v Bratislave, ktoré je priamo riadenou organizáciou ministerstva školstva, dostalo koncom júna od jedného zo svojich dodávateľ informáciu o zmene bankového účtu. Organizácia na nový účet poslala vyše 459.555 eur. Neskôr sa však podľa riaditeľky MPC Danky Kapucianovej ukázalo, že email od dodávateľa bol fiktívny. MPC preto podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a vyvodilo dôsledky.


"Dňa 29. júna vedúci oddelenia ekonomickej správy MPC dostal email, v ktorom ho dodávateľská spoločnosť informovala o zmene bankového účtu," informovala v piatok Kapucianová. Vedúci zamestnanec rozposlal tento email ďalším zamestnancom, ktorí zaevidovali túto zmenu. "Tento týždeň v pondelok 17. augusta boli vyplatené faktúry vo výške 459.555 eur, ale, bohužiaľ, sa zistilo, že email bol podvodný," dodala Kapucianová s tým, že dodávateľ bankový účet nemenil.

Neznámy páchateľ sa mal podľa právnika MPC vydávať za zamestnanca dodávateľskej spoločnosti. Okrem toho mal zneužiť jej logo a pečiatku.

Podvodník obral neuveriteľným trikom
Galéria fotiek (2)
Riaditeľka MPC Danka Kapucianová počas brífingu po podaní trestného oznámenia pre podvod.
Zdroj: SITA

Riaditeľka MPC pripustila, že pochybenie sa stalo aj na strane organizácie. "My máme s týmto dodávateľom štandardnú zmluvu, ktorou je zadefinované, že akákoľvek zmena nastane, malo by dôjsť k dodatku zmluvy. Bohužiaľ, v tomto prípade sa tak nestalo," dodala.

Podľa denníka SME sa obeťou vynaliezavého podvodníka s najväčšou pravdepodobnosťou stala firma, ktorá má s centrom zmluvu na dodávku hygienických prostriedkov. Ako dôsledok pochybenia zatiaľ prepustili vedúceho ekonomického oddelenia, ktorý už od piatku minulého týždňa v centre nepracuje. Uvidí sa, či nejaký postih od rezortu školstva dostane aj Kapucianová.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články