Unikátne pripomienky slovenskej ľudovej tvorby už Košičania nechcú: Hlasovanie bolo tesné | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Unikátne pripomienky slovenskej ľudovej tvorby už Košičania nechcú: Hlasovanie bolo tesné

Drevenice na košickom paneláku
Drevenice na košickom paneláku
Zdroj: Miroslav Vacula
22.08.2015 20:10

KOŠICE – Keď pred 2 rokmi montovali na košický 13 poschodový panelák, tri drevené stodoly, vzbudzovalo toto netradičné dielo veľa kontroverzných reakcii. Dôležité však bolo, že za umiestnenie dreveníc bola drvivá väčšina bytov v paneláku – 36 zo 48. Teraz je všetko inak.


Zruby sa stali atrakciou a podľa dohody boli na streche umiestnené 2 roky. Po dvoch rokoch mali o ich osude opäť rozhodnúť samotní obyvatelia paneláku v hlasovaní, ktoré sa uskutočnilo v stredu 19. augusta. A rozhodli, že drevenice už na svojej streche nechcú.

Unikátne pripomienky slovenskej ľudovej
Zdroj: Miroslav Vacula

Za ponechanie dreveníc bola síce väčšina hlasujúcich – 20 bytov a 15 bolo proti, ale podľa podmienok stanovených pred 2 rokmi, kedy sa drevenice na panelák montovali, by muselo súhlasiť aspoň 32 bytov zo 48. Samotný autor diela Tomáš Džadoň je z celej situácie viac prekvapený, ako smutný. „Nie som sklamaný, len prekvapený. Ale aj o tom je demokracia a ja hlasovanie rešpektujem. Mrzí ma len, že i keď na dielo boli samé pozitívne reakcie, najmä zo strany zahraničných návštevníkov, mnohí sa rozhodovali na základe toho, čo povedia susedia. I tak však všetkým obyvateľom paneláku ďakujem, že Pamätník ľudovej architektúry mohol byť realizovaný,“ povedal nám.

Unikátne pripomienky slovenskej ľudovej
Zdroj: Miroslav Vacula

Možné riešenie vidí v tom, že by sa do celej veci zapojilo i mesto. „Samozrejme hlasovanie sa zvrátiť nedá, a tak po 1. septembri, budú musieť byť drevenice demontované. Skôr ide o to, aby sa našlo iné vhodné miesto, kde by sme ich mohli umiestniť.“

Unikátne pripomienky slovenskej ľudovej
Zdroj: Miroslav Vacula

Médiami prebehla i informácia, že o drevené zruby by mala záujem aj košická zoo. „Nuž neviem si predstaviť, že by zruby boli ubikácie pre zvieratá. Ale ak by riaditeľ zoo postavil v areáli jednoposchodovú bytovku a umiestnil ich na ňu, tak prečo nie,“ s úsmevom dodáva. Ako nám prezradil, momentálne nad žiadnym podobným dielom neuvažuje: „Učím na Akadémii výtvarných umení v Prahe, a tak mám málo času. Za posledné dva roky ma drevenice úplne mentálne vyčerpávali. Uvažujem však o dočasnom skokanskom mostíku cez Dom umenia na Malinovského námestí v Brne. Jeho dĺžka by bola asi dvadsať metrov a skákali by na ňom aj profesionáli.“

Unikátne pripomienky slovenskej ľudovej
Zdroj: Miroslav Vacula

Drevené stodoly postavili v septembri 2013 v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. Pamätník sa skladá z troch zrubových stodôl, ktoré dokopy vážia 42 ton. Sú z dedín Párnica a Liptovská Teplička a Tomáš Džadoň ich umiestnil na strechu 13. poschodového paneláku. Pred rokom začali drevenice v noci osvetlovať a tak sa stali ešte viac atraktívnymi. 

Unikátne pripomienky slovenskej ľudovej
Zdroj: Miroslav Vacula


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: mik
FOTO: Miro Vacula

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články