°C

Utorok, 14. júl 2020. Meniny má Kamil, zajtra Henrich.

Frešo: Pri poplatkoch v ambulanciách nastalo eldorádo, Čislák zlyhal v každom smere

Pavol Frešo
Pavol Frešo
Zdroj: SITA
14.04.2015 14:28

BRATISLAVA – Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) umožnil, aby si lekár za poskytnutie svojho telefónneho čísla pacientovi vypýtal 200 eur. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil líder SDKÚ-DS Pavol Frešo s tým, že tento stav spôsobila novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá zakázala viaceré poplatky u lekára, čo v konečnom dôsledku spôsobilo poplatkové eldorádo.


"Minister zlyhal ako manažér, zlyhal ako odborník a zlyhal najmä ako minister. Jeho zákon mal zakázať poplatky v ambulanciách. Skutočnosť je však úplne iná. Zákon vyprovokoval ľudovú tvorivosť ako finančnú situáciu po zrušení niektorých poplatkov nahradiť," povedal Frešo. Podľa jeho slov SDKÚ-DS už pred prijatím tejto novely varovala pred jej dosahmi. "Prvé dva týždne platnosti zákona nám dávajú za pravdu. Nekvalitná právna úprava z dielne ministra Viliama Čisláka postupne zavádza totálny chaos do ambulancií, na ktorý doplatia len a len pacienti," zdôraznil Frešo.

Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti podľa jeho slov síce zakázal vyberať poplatky za časť úkonov, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale zároveň dal voľnú ruku poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v určovaní si akýchkoľvek ďalších poplatkov. "Zlyhanie a nekompetentnosť ministra Viliama Čisláka dokazuje fakt, že výška poplatkov v ambulanciách nie je nijakým spôsobom obmedzená. A tak sa napríklad za vydanie zbrojného preukazu platí v jednom kraji od 15 do 50 eur. Pri vydávaní potvrdení na vodičské preukazy je to od 15 do 40 eur," povedal Frešo.

Podpredseda sekcie zdravotníctva SDKÚ-DS Valerián Potičný tvrdí, že ambulancie nemajú povinnosť dať si cenník komukoľvek schváliť. "Stačí, keď ho zašlú na samosprávny kraj. Na toto sme upozorňovali ministerstvo zdravotníctva počas prípravy a pred schvaľovaním zákona. Na následky nekvalitnej právnej úpravy doplatia nakoniec iba pacienti," podčiarkol.

Potičný zároveň tvrdí, že časť lekárov uvažuje o vytvorení druhej ambulancie, v ktorej bude ošetrovať samoplatcov. "To znamená, že za každý úkon, ktorý by bol za iných okolností platený zo zdravotného poistenia, si pacient zaplatí v plnej miere," avizuje. Zákon totiž umožňuje lekárovi odmietnuť ošetrenie pacienta, "ak by uzatvorením takejto dohody prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie". "Aké záruky dalo ministerstvo pacientom, že lekári nebudú využívať toto ustanovenie zákona na to, aby pacientov presúvali do svojich nezazmluvnených ambulancií? Odpoveď je jednoduchá, žiadne," dodal Frešo.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR kritiku opozičnej strany odmieta. "Žiaden chaos nie je, ľudia nám volajú do call centra a vidíme, že nezmyselné poplatky sa nevyberajú," reagovala riaditeľka Komunikačného odboru MZ SR Zuzana Čižmáriková. Ministerstvo SDKÚ-DS vyzvalo, že ak má informácie o konkrétnom prípade, nech ho zverejní. "Rezort problém doteraz nezaznamenal," dodala.

SDKÚ-DS preto navrhuje vytvorenie pozitívneho zoznamu, to znamená určenie konkrétnych úkonov, za ktoré bude môcť lekár vyberať poplatky. Za potrebné tiež považuje stanovenie stropu týchto poplatkov.

Ministerstvo, naopak, Freša vyzýva, aby skončil s hľadaním predvolebných preferencii v kritike zdravotníctva. "Zákon je dobrý," konštatovala Čižmáriková s tým, že lekári už po novom nemôžu poskytovanie zdravotnej služby podmieňovať poplatkami. "Teraz si síce môžu dať na cenník takmer čokoľvek, ale pacient za to nemusí platiť, sám sa rozhodne, ktorú službu využiť chce, a ktorú nie. To, čo sa dialo doteraz, nebolo normálne a morálne."

Parlament v marci prelomením veta prezidenta Andreja Kisku rozhodol, že poplatky u lekárov dostanú nové pravidlá a prednostné objednávanie v ambulanciách sa zruší.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články