Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Počas tohtoročnej chrípkovej sezóny prišlo o život 16 Slovákov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Počas tohtoročnej chrípkovej sezóny zomrelo na Slovensku 16 ľudí. Z toho šesť na prasaciu chrípku a desať na ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), ktoré si vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici.Potvrdili hygienici z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Na prasaciu chrípku ochorelo celkovo 71 ľudí, SARI nahlásili lekári u 43 pacientov, priblížila hovorkyňa úradu Lenka Skalická. Chorých bolo počas tejto chrípkovej sezóny viac ako počas minulej. Predchádzajúcu sezónu na prasaciu chrípku nezomrel nik, no ochorelo na ňu 23 ľudí. SARI vtedy zaznamenali hygienici u 29 pacientoch, na toto ochorenie zomrelo päť ľudí.

"Vírus typu A(H1N1) sa doteraz potvrdil vo väčšom počte vzoriek v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcej chrípkovej sezóne," informovala Skalická. Tento kmeň chrípky už možno považovať za bežný sezónny kmeň cirkulujúci v populácii. Jeho vyšší výskyt sa zdôvodňuje nízkou zaočkovanosťou, v predchádzajúcej sezóne sa dalo zaočkovať menej ako päť percent ľudí. "Čo je v porovnaní s krajinami západnej Európy veľmi málo," upozornila. Súčasné vakcíny proti chrípke obsahujú aj antigény vírusu typu A (H1N1).

Počas tohtoročnej chrípkovej sezóny je rozšírených viacero chrípkových vírusov, v ovzduší sa nachádzajú aj nechrípkové vírusy. Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí podľa Skalickej dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečné likvidovanie. Najúčinnejšou formou prevencie je však podľa nej očkovanie. Hradia ho zdravotné poisťovne. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu