°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

Lyžiari, pozor! Hrozí lavínové nebezpečenstvo, popoludní riziko ešte stúpne

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
22.02.2015 11:38

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo všetkých slovenských pohoriach platí dnes dopoludnia malé lavínové nebezpečenstvo, popoludní stúpne na mierne, čo predstavuje 2. stupeň päťdielnej medzinárodnej stupnice.


Podľa Igora Žiaka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby je snehová pokrývka všeobecne dobre spevnená a uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na plochách vo veľmi strmom teréne. 

„V priebehu dňa sa pri oteplení môžu uvoľňovať malé lavíny z vlhkého snehu. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. Najmä v juhovýchodných a východných žľaboch v Západných a Vysokých Tatrách sa môžu nachádzať ešte stále nebezpečné snehové vankúše z previateho snehu z predchádzajúcej periódy sneženia s výškou aj viac ako pol metra,“ doplnil Žiak.

Dnes ráno bolo na horách polooblačno. Teplota vzduchu sa na hrebeňoch pohybovala v rozpätí od -5,4 °C do -0,4°C, najchladnejšie bolo na Chopku, -5,9°C. Na hrebeňoch fúkal vietor s rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu. Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol. Na mnohých miestach sa na svahoch nachádzajú nebezpečné snehové dosky a vankúše. Striedanie nočných záporných teplôt vzduchu a denných kladných stabilizovalo snehovú pokrývku, ktorá najmä v hrebeňových partiách vykazuje formu ľadu počas celého dňa. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstockphotos.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články